Krpelji su sitni, ali izuzetno opasni vanjski paraziti koji se hrane krvlju domaćina. Najčešće napadaju sisavce, a među najugroženijima su naši kućni ljubimci – psi i mačke. Iako na prvi pogled djeluju bezazleno, krpelji mogu prenijeti niz ozbiljnih bolesti koje mogu ugroziti život životinja, ali i ljudi. Zbog toga je važno znati kako prepoznati, ukloniti i spriječiti njihovu pojavu.
Krpelji pripadaju razredu paučnjaka, kao i pauci i grinje. Aktivni su u toplijim mjesecima, od ranog proljeća do kasne jeseni, ali zbog blažih zima sve češće se susreću i tijekom zime. Najčešće se skrivaju u visokoj travi, šikarama, šumama i parkovima, gdje čekaju da im se približi potencijalni domaćin. A kada ga detektiraju, brzo se prihvate za kožu i započnu hranjenje.
- PROČITAJTE VIŠE: Alphamed Infrared Thermometer UFR102 | Pouzdan i praktičan uređaj za mjerenje tjelesne temperature
Psi su posebno ranjivi jer često trče kroz travu i njuškaju po grmlju, što ih izlaže velikom riziku. Kod pasa se krpelji najčešće zakače za područja s tanjom kožom – iza ušiju, na vratu, pod pazuhom i između prstiju. Mačke, iako nešto manje izložene ako su isključivo u kući, također mogu pokupiti krpelje, osobito ako borave vani ili u vrtu.
Opasnost ne leži samo u ubodu, već u mogućim bolestima koje krpelji prenose
Najpoznatija je piroplazmoza ili babezioza, vrlo ozbiljna bolest koja može biti smrtonosna za pse. Krpelji također prenose lajmsku bolest, erlihiozu, anaplazmozu i tularemiju. A simptomi ovih bolesti uključuju letargiju, gubitak apetita, visoku temperaturu, povraćanje, bolove u mišićima i zglobovima te tamniju mokraću. Kod mačaka su bolesti rjeđe, ali mogu prenijeti hemobartonelozu i druge infekcije. No, prevencija je najbolja obrana. A danas postoji mnogo sredstava za zaštitu kućnih ljubimaca – ampule (spot-on), ogrlice, tablete i sprejevi.
Važno je odabrati proizvod koji je prikladan za životinju, njezinu težinu i dob te ga redovito primjenjivati prema uputama veterinara. Uz to, preporučuje se pregledavati ljubimca nakon svake šetnje ili boravka na otvorenom, osobito tijekom toplijih mjeseci. A ako primijetite krpelja na ljubimcu, važno ga je ukloniti pravilno. To se može učiniti pincetom ili posebnom kukicom, laganim povlačenjem bez okretanja, pazeći da se ne ostavi glava krpelja pod kožom.
Nakon uklanjanja, mjesto uboda treba dezinficirati, a životinju pratiti nekoliko dana zbog mogućih simptoma bolesti. I napomenimo, zanemarivanje zaštite može imati ozbiljne posljedice. Osim što uzrokuju nelagodu, krpelji mogu ozbiljno narušiti zdravlje ljubimaca i izazvati skupe veterinarske troškove. Redovita zaštita, kontrola i svijest o prisutnosti krpelja ključni su koraci u očuvanju zdravlja pasa i mačaka, ali i sigurnosti njihovih vlasnika. Više o krpeljima možete doznati na Wikipediji.