Pjesma “Buđenje” koju predstavlja bend Publica je kronika jednog dugog, emotivnog i stvaralačkog procesa. A njezin autor, Marko Šestić Sheki, skladao je prve note ove pjesme prije više od desetljeća. No, trebalo je proći više godina kako bi prošla brojne transformacije i kako bi postala ono što je danas. Krešimir Čižmek prvi je put čuo pjesmu u njezinoj ranoj fazi. Naime, tada je klavirski uvod, kitica, pre-chorus i nedovršeni refren bio potpuno drugačiji od sadašnjeg. Ta nedovršenost nije ga odvratila, već ga je inspirirala. “Ako ju nitko drugi ne realizira, ja ću je završiti”, pomislio je tada. A ova početna iskra vodila je Krešimira i njegove suradnike kroz godine izmjena, eksperimentiranja i stvaranja.
Tijekom tih deset godina Buđenje je prošlo različite verzije, prijedloge i aranžmane. No, ključna prekretnica dogodila se jedne kasne večeri 2018. godine. U opuštenom druženju, pjesma je dobila svoj prepoznatljiv oblik. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja da pronađu odgovarajući stil, pjesma je konačno došla u ruke Ivana Škunce, koji je s Krešimirom pronašao pravi smjer. A kroz taj proces zadržana je jedna bitna nit. Ta iskrena ljepota u boli i otpuštanju boli, univerzalni motiv s kojim se svatko može poistovjetiti. “Svatko to radi na svoj način, pa smo mi pjesmu oblikovali na svoj”, ističu autori.
- PROČITAJTE VIŠE: Servisne informacije Zagreb | Popis dežurnih gradskih službi i korisnih gradskih informacija
Vizualna priča pjesme Buđenje jednako je intrigantna kao i sama glazba. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja realizacije videospota, ključna inspiracija došla je iz argentinskog kratkog filma The Abyss, redatelja Andrésa Aloija. Film istražuje granice između snova i stvarnosti kroz oči mlade programerke koja se suočava s vlastitim fizičkim ograničenjima i unutarnjim borbama.
Koristeći kadrove i motive filma autori su ispričali vlastitu verziju priče
Videospot za singl Buđenje zaranja u emocionalni svijet izgubljenosti. Kroz kombinaciju poetskih vizuala i snažne glazbene poruke, postavlja se pitanje: treba li se probuditi i suočiti sa stvarnošću ili nastaviti lutati granicom između snova i jave? Kroz stihove kao što su “Probudi me iz ružnog sna, nek bude kao nekada” i moćan refren koji govori o traženju riječi koje otvaraju kraj, Buđenje donosi osjećaj tuge, nade i oslobađanja.
Upravo ta dualnost čini pjesmu posebnom, a istovremeno ranjivom i snažnom. Danas, nakon godina rada i traganja, pjesma je konačno zaživjela u svom punom sjaju, postajući ne samo glazbeni komad već i emocionalno putovanje za svakog tko ju čuje. A Buđenje nije samo pjesma. Ona je podsjetnik na tanku granicu između snova i stvarnosti, između gubitka i pronalaska sebe. Više o bendu Publica doznajte na njihovom Instagram profilu.