Drum and bass je glazbeni žanr elektroničke plesne glazbe koji se pojavio početkom 1990-ih godina u Velikoj Britaniji. Ovaj žanr koje se često skraćeno naziva DnB ili D&B, karakteriziraju brzi ritmovi, nerijetko s tempom od 160 do 180 BPM-a te snažna bas linija koja dominira zvučnim krajolikom. A drum and bass evoluirao je iz ranijih žanrova kao što su jungle, hardcore, i breakbeat, stvarajući jedinstveni stil koji je brzo stekao popularnost među ljubiteljima elektronske glazbe.
Drum and bass se razvio u isto vrijeme kad i jungle, glazbeni stil koji je također kombinirao elemente reggae, dub i hip-hop glazbe. Iako se termini često koriste kao sinonimi, drum and bass se ubrzo razdvojio od junglea po specifičnim značajkama, poput čišće produkcije i veće pažnje na tehničku preciznost. U ranim danima, DJ-i kao što su LTJ Bukem, Goldie i Andy C bili su pioniri u definiranju zvuka drum and bassa, uvodeći inovacije koje su pomogle u oblikovanju žanra.
- PROČITAJTE VIŠE: Globalno zatopljenje | Proces dugoročnog porasta prosječnih temperatura u atmosferi Zemlje, uglavnom uzrokovan ljudskim djelovanjem
Tijekom kasnih 90-ih godina 20. stoljeća DnB je počeo ulaziti u mainstream kulturu. I to pogotovo u Velikoj Britaniji. A Goldiejev album Timeless iz 1995. godine smatra se jednim od najvažnijih izdanja u povijesti ovog žanra. Naime, ovaj glazbenik znan i kao Clifford Joseph Price pomaknuo je granice onoga što drum and bass može biti. Njegova pjesma Inner City Life postala je klasika, pokazujući kako DnB može biti i emocionalan i energičan.
Struktura i karakteristike drum and bass glazbe
Jedna od ključnih karakteristika drum and bassa je kompleksna ritmička struktura. Osnovni ritam se često temelji na breakbeatu, što znači da se ritmički uzorci sastoje od nepravilnih udaraca bubnja koji stvaraju osjećaj kaotičnosti i energije. Bubnjevi su često povišeni u miksu kako bi stvorili snažan puls koji tjera publiku na ples.
Bas linija je također ključna komponenta drum and bassa. Basovi su često teški i duboki, a dizajnirani su da potresu zvučnike i pruže fizički doživljaj glazbe. Dodajmo da glazbeni producenti koriste razne tehničke trikove kako bi manipulirali zvukom bas linije. Od upotrebe raznih efekata do slojevitih sinteza.
Podžanrovi i utjecaji DnB-a
Drum and bass je iznjedrio mnoštvo podžanrova koji su istraživali različite aspekte originalnog zvuka. Na primjer, liquid funk, podžanr koji se pojavio početkom 2000-ih, stavlja naglasak na melodijske elemente i često koristi soulful vokale i jazz harmonije. S druge strane, neurofunk je mračniji i tehnički kompleksniji podžanr, koji se fokusira na složene bas linije i futuristički zvuk.
Utjecaj drum and bassa seže daleko izvan granica elektroničke glazbe. Njegov ritmički i basovski intenzitet utjecao je na mnoge druge žanrove, uključujući hip-hop, dubstep i grime. A mnogi hip-hop producenti koriste breakbeat ritmove koji su prvi put popularizirani u drum and bassu. Dok je dubstep posudio od DnB-a tešku i duboku bas liniju te tamnu atmosferu.
Drum and Bass u Hrvatskoj
Iako je drum and bass izvorno britanski fenomen, brzo se proširio diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku. Tako je tijekom posljednjih dvadeset godina DnB scena u Hrvatskoj značajno je narasla. A pojavili su se i mnogi domaći DJ-i i producenti koji su stekli međunarodno priznanje. Festivali kao što su Outlook i Dimensions koji se održavaju u Puli postali su središta za ljubitelje DnB-a iz cijelog svijeta, privlačeći neke od najvećih imena u industriji.
Ukratko, drum and bass je jedan od najutjecajnijih žanrova elektroničke glazbe. A poznat je po svojoj energiji, tehničkoj složenosti i inovativnosti. Njegova sposobnost da se razvija i prilagođava novim trendovima osigurala je njegovu dugovječnost i globalnu popularnost. Kao glazbeni stil, drum and bass i dalje inspirira nove generacije slušatelja i producenata, dokazujući da je više od samo prolaznog trenda. Više o ovom glazbenom žanru doznajte na Wikipediji.