Baba Yaga novi je projekt na hrvatskoj glazbenoj sceni koji je spojio popularne hrvatske glazbenike, Jadranku Ivaniš Yayu iz grupe Jinx i Sašu Antića iz grupe TBF znane i kao The Beat Fleet, a sve pod producentskom palicom Marca Grabbera. A njihov album prvijenac “Musaka” donosi nam jedinstven koncept na hrvatsku glazbenu scenu.
Album Musaka nastao je između 2020. i 2023. godine na relaciji Split – Zagreb – Zadar – Pula – Ljubljana. Suradnja je krenula pjesmom Tehnički Problemi koju su Saša, Marco i Yaya napisali s glazbenikom Ivanom Arnoldom. Iako je priča trebala stati s drugom pjesmom Baterije, trio nazvan Baba Yaga nastavio je snimati. I tako je nakon pet snimljenih pjesama odlučio napraviti album od dvanaest pjesama i nazvati ga Musaka.
- PROČITAJTE VIŠE: Počela je sezona grijanja – obratite pažnju kolika je vlažnost zraka u vašem prostoru
Trojac je kroz simpatičnu i humorističnu promociju u Malom pogonu Tvornice kulture predstavio primamljivu priču Babe Yage te dokazao koliko odlično funkcioniraju zajedno. A glazbeni smjer čitavog projekta je zaista šarolik. Tu prepoznajemo utjecaje raznih žanrova od rocka, countrya, trip hopa do latina, etno, tropicala… Glavna glazbena karika ovog albuma nedvojbeno je Ivan Arnold, zaslužan za izvrsne orkestracije te sviranje cijelog spektra instrumenata od klavijatura do violina. A osim toga, sa Sašom i Marcom potpisuje dvije pjesme s albuma.
Na albumu “Musaka” su sudjelovali raznoliki talentirani i cijenjeni, hrvatski i regionalni glazbenici
Među njima se nalaze slovenski gitarist Robert Pikl, glavni bubnjar projekta, Dado Marinković (Parni Valjak), bubnjar Senad Šuta (Dubioza Kolektiv), prateći vokali Irena Giorgi i Lara Antić uz snimatelja Maura Giorgija, perkusionist Hrvoje Rupčić, slovenski trubač Luka Ipavec (Magnifico), klavijaturist Luka Zima, Ivica Premelč, Luka Žužić te glumac Dragan Veselić.
Na pjesmi Fruktoza su im se pridružili Nikola Jerković, Berko Muratović (Jinx) te Coco Mosquito (Jinx). A pjesmu Nije Gotovo potpisuje Josip Radić zajedno s autorom Daliborom Grubačevićem. Na pjesmi Garaža su kao dječji zbor pjevale djevojke iz Splita i Istre, a one su Vina, Roza, Ena, Julija, Petra i Paula. i naravno, uz doprinos neizostavnog Branka Uvodića.
Baba Yaga planira snimiti još puno spotova i graditi priču kroz sljedeće godine
Musaka se ne bi realizirala bez iznimno talentiranih snimatelja. A to su Grabber, Safir, Prskalo, Giorgi, Radić, Šuran, Pikl, Tomec te mnogi drugi. Album je finalno miksan i masteriran u studiju Krešimira Tomeca u Ljubljani. On se, osim na mixu i masteru, pojavljuje i kao glavni basist na albumu. Pri masteringu je savjetodavno pomogao i legenda ex-yu produkcije Aco Razbornik, koji je svojim sluhom odnio zvuk na pravi put.
Za vizualni izgled projekta zadužen je Marco Di Pietro, Talijan hrvatskog porijekla, koji je u suradnji sa skupinom animatora izradio sve prateće spotove i vizuale, a zaslužan je i za izradu omota vinila i CD-a. Najčešće radi s Francuzom Alexandreom Grégorioriom koji je tokom projekta postao i član. Baba Yaga planira snimiti još puno spotova za album i graditi priču kroz sljedeće dvije do tri godine. I dodajmo, izrazito bitno ulogu ovoga projekta imao je izvršni producent Silvije Varga uz tim vlastite diskografske kuće Dancing Bear, bez čije pomoći realizacija projekta ne bi bila moguća. Sve o bendu Baba Yaga doznajte na njihovoj Facebook stranici.
Album “Musaka” – popis pjesama:
- Carpe Diem
- Kokain
- Alergija
- Korporativna
- Fruktoza
- Garaža
- Baterije
- Piroman
- Raketa
- Nada
- Tehnički Problemi
- Nije Gotovo