Tetris je jedna od najpoznatijih i najutjecajnijih videoigara svih vremena. Ova jednostavna, ali zarazna igra, razvijena je 1984. godine od strane sovjetskog softverskog inženjera Alekseja Pažitnova. Inspiriran stolnom igrom “Pentominoes”, Pažitnov je stvorio Tetris kao igru slaganja blokova, čime je započeo novu eru u svijetu računalnih igara.
Cilj Tetrisa je slaganje različitih oblika blokova, poznatih kao “tetromini”, na način da se stvori puna linija vodoravno bez praznina. Kada igrač popuni liniju, ona nestaje, a igrač dobiva bodove. A tetromini dolaze u sedam osnovnih oblika – I, O, T, L, J, S i Z i svaki se od njih može rotirati za 90 stupnjeva kako bi bolje odgovarao prostoru na ploči. Igrač mora brzo razmišljati i odlučivati kako bi najbolje smjestio tetromine, jer se oni stalno spuštaju s vrha ekrana. A brzina pada se povećava kako igra napreduje.
- PROČITAJTE VIŠE: Generacija Alfa | Djeca rođena od 2010. godine koja odrastaju u eri tehnološkog napretka i kulturnih promjena
Igra završava kada se blokovi nagomilaju do vrha ekrana i više nema prostora za smještanje novih tetromina. Zbog jednostavnih pravila i intuitivne prirode igre, Tetris je privukao igrače svih uzrasta i iskustava.
Tetris je prvotno razvijen za sovjetski računalni sustav Elektronika 60
No, on je ubrzo postao dostupan na različitim platformama diljem svijeta. Najveći proboj dogodio se kada je 1989. godine Tetris postao jedna od prvih igara dostupnih na prijenosnoj konzoli Nintendo Game Boy. Ova suradnja između Nintenda i sovjetske države dala je igri međunarodnu popularnost te je Tetris postao sinonim za inovativan dizajn videoigara.
Iako je igra jednostavna po konceptu, njena dubina dolazi iz strategije i brzine reakcije. Igrači se suočavaju s povećanjem težine kako igra napreduje, a mogućnost prilagodbe tetromina u zadnjem trenutku stvara stalni osjećaj napetosti i uzbuđenja.
Jedan od zanimljivih fenomena povezanih s ovom igrom naziva se “Tetris efekt”
Ovaj izraz opisuje psihološki fenomen kada igrači, nakon dugog igranja Tetrisa, počinju vizualizirati tetromine i pokušavaju slagati blokove čak i kad ne igraju igru. Mnogi igrači prijavili su da su sanjali o tetrominima ili vizualizirali kako slažu objekte u stvarnom životu na način na koji bi slagali blokove u igri. Ovaj efekt je dokaz koliko je Tetris snažno utjecao na umove igrača.
Iako je izvorna verzija Tetrisa bila vrlo jednostavna, tijekom godina nastale su mnoge verzije i inačice koje su proširile igru i dodale nove elemente. Neki od popularnih nasljednika uključuju Tetris 99, multiplayer verziju u kojoj se 99 igrača natječe u stvarnom vremenu te Tetris Effect, koji koristi virtualnu stvarnost za još impresivnije iskustvo.
Ova jednostavna igra je i nakon 40 godina i dalje popularna
Unatoč svim promjenama u svijetu videoigara, Tetris je ostao popularan kroz desetljeća zbog svoje univerzalne privlačnosti. Njegova jednostavnost omogućila je da ga igraju igrači svih generacija. A njegov izazovan karakter osigurao je da ostane relevantan i u eri modernih igara. Ukratko, Tetris je više od samo igre. To je kulturni fenomen koji je oblikovao industriju videoigara.
Njegova jednostavnost, a istovremeno duboka slojevitost, čini ga bezvremenskom igrom koja se neprestano iznova otkriva. Bez obzira na to koliko se tehnologija razvila, Tetris ostaje simbol inovacije, kreativnosti i univerzalne zabave. Sve dodatne informacije o ovoj igri možete doznati na Wikipediji. A ako je želite igrati, to možete putem mrežne stranice na adresi tetris.com/play-tetris.