call of duty | 2024.

Call of Duty | Franšizni gigant koji je postavio standarde u žanru pucačina iz prvog lica i koji je snažno utjecao na svijet igara

Serijal igara Call of Duty, znan i kao “CoD”, jedan je od najpopularnijih i najuspješnijih franšiza u svijetu videoigara, s više od 400 milijuna prodanih primjeraka diljem svijeta. Ovaj franšizni gigant u žanru pucačina iz prvog lica (ili kako se na engleskom kaže “first person shooter” ili “FPS”) utjecao je na moderni svijet igara i postavio standarde u ovom segmentu. Kroz godine, Call of Duty je prošao kroz razne faze razvoja, mijenjao izgled i mjesta borbe, uvodio inovacije i nadmašivao samog sebe u brojnim aspektima, uključujući grafiku, priču i online multiplayer komponente. No, kako je sve počelo te koji su ključni trenuci koji su oblikovali ovaj serijal?

Serijal je započeo 2003. godine kada je studio Infinity Ward izdao prvu igru jednostavnog naziva Call of Duty. Radnja je bila smještena u Drugi svjetski rat, a igra je pratila nekoliko vojnika iz različitih vojski. Točnije, iz američke, britanske i sovjetske vojske, pružajući igračima širi pogled na ovaj globalni sukob. Jedna od značajki koja je igru učinila posebnim bio je naglasak na timsku igru. Naime, u tom vremenu, mnoge igre u ovom žanru bile su fokusirane na solo akciju.

No, CoD je inzistirao na suradnji s drugim vojnicima unutar igre, što je igračima dalo osjećaj da su dio većeg sukoba. Uspjeh prvog dijela donio je brzi nastavak. Call of Duty 2 iz 2005. godine nastavio je uspjeh prethodnika, zadržavajući postavke Drugog svjetskog rata, no s naprednijom grafikom i još impresivnijim bitkama. Uz to, ova igra je uvela inovacije poput regenerirajućeg zdravlja, što je omogućilo fluidniju i dinamičniju igru. A nakon ovog nastavka već 2006. godine izdan je Call of Duty 3.

Najveća prekretnica u povijesti serijala došla je s nastavkom “Call of Duty 4: Modern Warfare” iz 2007. godine

Infinity Ward se odlučio udaljiti od Drugog svjetskog rata i usmjeriti se prema modernim sukobima. A to se u konačnici pokazalo kao fantastičan potez. Ukratko, Modern Warfare je donio realističan prikaz suvremenih vojnih operacija s visokom razinom autentičnosti, ali i kompleksne političke narative.

Igra je postala masivni hit ne samo zbog svoje uzbudljive single-player kampanje, već i zbog revolucionarnog multiplayer moda. Uvođenje sustava leveliranja, otključavanja oružja i prilagodbe opreme postalo je standard za FPS igre. Online multiplayer je zacementirao serijal kao dominantnog igrača u ovom žanru i doveo je do ogromne popularnosti natjecateljskog igranja, uključujući e-sport natjecanja.

Nakon ovog uspjeha Treyarch je preuzeo razvoj dijela serijala i 2008. godine izdao igru “Call of Duty: World at War”

Ovaj nastavak je radnju CoD-a vratio u Drugi svjetski rat, ali s brutalnijim i mračnijim prikazom sukoba. Nakon toga, Treyarch je 2010. godine izdao Call of Duty: Black Ops, igru smještenu u Hladni rat, koja je donijela novu perspektivu s tajnim misijama i napetom pričom. Vrlo brzo je Black Ops postao jedan od najuspješnijih podserijala unutar CoD-a, a Black Ops II je dodatno proširio priču futurističkim elementima, dok je multiplayer postao još složeniji.

Umeđuvremenu, Infinity Ward je nastavio s serijalom Modern Warfare, dok je gaming studio Sledgehammer Games 2014. godine predstavio igru Call of Duty: Advanced Warfare, koja je donijela futurističku tehnologiju i egzokosture, što je radikalno promijenilo način igranja.

Kako su godine prolazile, franšiza je nastavila rasti, no bilo je i nekoliko kontroverzi i kritika

Neki su smatrali da je serijal previše fokusiran na futurističke teme, a novi nastavak Call of Duty: Infinite Warfare iz 2016. godine je doživio kritike zbog pretjerano futurističke tematike i udaljavanja od “realističnog” ratnog iskustva. Kao odgovor, Activision se odlučio vratiti korijenima i s igrom Call of Duty: WWII iz 2017. godine ponovno donio radnju smještenu u Drugi svjetski rat, što je obradovalo fanove klasičnog CoD iskustva.

No, prava revolucija došla je 2020. godine s nastavkom Call of Duty: Warzone. A on je donio i besplatni battle royale mod koji je ubrzo postao globalni fenomen. Kombinirajući elemente klasičnog CoD-a s modernim trendom battle royale igara poput Fortnite i PUBG-a, Warzone je privukao milijune igrača, a neprestano se ažurira novim sadržajima.

Ukratko, CoD nije samo igra

To je kulturni fenomen koji je oblikovao industriju igara na više razina. Serijal je otvorio vrata modernim FPS igrama, popularizirao online natjecateljske igre te pridonio razvoju e-sporta. A kroz godine serijal je prilično mijenjao stil. Od prikaza povijesnih sukoba do futurističkih ratova, a čak je uveo i zombije kao popularan mod igre.

Budućnost CoD serijala se čini svijetlom. Naime, novi nastavci neprestano izlaze, a Activision i razvojni studiji prate trendove u industriji kako bi ostali relevantni. Bez obzira na povremene kontroverze ili kritike, Call of Duty nastavlja privlačiti milijune igrača diljem svijeta. Kombinacija napetih kampanja, detaljnog multiplayera i inovativnih modova poput Warzonea jamče da će ovaj serijal još dugo dominirati svijetom videoigara. Više o ovom ratnom gaming serijalu doznajte na Wikipediji.

VIDEO | Call of Duty: Warzone

Tagged