Solenoidni ventil je elektromehanički uređaj koji se koristi za kontrolu protoka tekućina i plinova. Njegova jednostavna, ali učinkovita konstrukcija čini ga neizostavnim dijelom brojnih industrijskih i kućanskih sustava. A najčešće se koristi u sustavima gdje je potrebno brzo, precizno i automatsko otvaranje ili zatvaranje protoka medija – vode, zraka, ulja, plina i sličnih tvari.
Osnovni princip rada solenoidnog ventila temelji se na elektromagnetizmu. Glavni dijelovi ovog ventila su zavojnica (ili solenoid), jezgra (klip) i tijelo ventila s otvorima za ulaz i izlaz medija. Kada se na zavojnicu dovede električna struja, stvara se magnetsko polje koje privlači klip prema gore ili dolje – ovisno o konstrukciji ventila. Time se otvor unutar ventila zatvara ili otvara, čime se omogućava ili zaustavlja protok tekućine ili plina.
Solenoidni ventil dolazi u dvije osnovne izvedbe – normalno zatvoreni (NC) i normalno otvoreni (NO). Normalno zatvoreni ventili su u stanju mirovanja zatvoreni te se otvaraju tek kada se aktivira zavojnica. S druge strane, normalno otvoreni ventili omogućuju protok dok su bez napona, a zatvaraju se kad struja aktivira elektromagnet. Postoje i složenije izvedbe – poput višesmjernih (3/2, 5/2 itd.) ventila – koje omogućuju preusmjeravanje protoka u više smjerova i koriste se u naprednijim sustavima automatizacije.
Jedna od najvećih prednosti koju donosi solenoidni ventil je njegova brza reakcija
Naime, solenoidni ventil omogućuje gotovo trenutno otvaranje i zatvaranje. Također, radi se o kompaktnom i pouzdanom uređaju koji može raditi dugi niz godina bez značajnog održavanja. Upravljanje može biti potpuno automatizirano, uz nisku potrošnju električne energije. Osim toga, dostupni su u raznim materijalima, poput mesinga, nehrđajućeg čelika i plastike, što ih čini pogodnima za različite vrste medija i radne uvjete.
Solenoidni ventili se široko koriste u industrijskim pogonima. Za kontrolu tekućina u proizvodnim linijama, sustavima hlađenja i grijanja, pneumatskim i hidrauličkim instalacijama. U kućanstvima ih nalazimo u perilicama rublja i posuđa, sustavima za navodnjavanje, sustavima za grijanje pa čak i u aparatima za kavu. A u automobilskoj industriji koriste se za kontrolu goriva, zraka i ulja, kao i u sustavima automatskih mjenjača. U novije vrijeme, solenoidni ventili se sve češće integriraju u pametne sustave upravljanja, kao što su IoT uređaji za automatizaciju doma, gdje je moguće daljinsko upravljanje putem aplikacija ili senzora.
Zaključno, solenoidni ventil je ključna komponenta moderne automatike. Zahvaljujući jednostavnosti, pouzdanosti i širokom spektru primjena, koristi se u gotovo svakom sustavu gdje je potrebna precizna i brza kontrola protoka. Bez obzira radi li se o velikim industrijskim sustavima ili svakodnevnim kućanskim uređajima, solenoidni ventil neprimjetno, ali ključno doprinosi učinkovitosti i sigurnosti. A više o ovom ventilu možete doznati na Wikipediji.