Recesija je pojam koji se koristi u ekonomiji kako bi se opisao pad gospodarske aktivnosti u nekom razdoblju. Najčešće se definira kao pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) tijekom dva uzastopna tromjesečja. To znači da ukupna vrijednost proizvoda i usluga koje jedna zemlja stvori počinje padati, što ukazuje na usporavanje gospodarstva.
U recesiji dolazi do smanjenja potrošnje, ulaganja i proizvodnje, a često i do rasta nezaposlenosti. Ljudi troše manje jer se boje za svoju budućnost – brinu hoće li zadržati posao, hoće li im porasti troškovi života ili pasti prihodi. Poduzeća, s druge strane, manje ulažu i često otpuštaju radnike kako bi smanjila troškove.
- PROČITAJTE VIŠE: Yin i Yang | Temeljni princip ravnoteže u kineskoj filozofiji
Recesije su prirodni dio ekonomskih ciklusa – razdoblja rasta i pada izmjenjuju se kroz vrijeme. Iako su neugodne, recesije su često neizbježne i događaju se iz različitih razloga. Neki od uzroka mogu biti vanjski šokovi, poput pandemija ili ratova, financijske krize, problemi u bankarskom sustavu, prekomjerno zaduživanje ili oštra monetarna politika, odnosno povećanje kamatnih stopa od strane središnjih banaka.
Na primjer, Velika recesija koja je započela 2008. godine bila je posljedica pucanja “balona” na tržištu nekretnina u SAD-u
Banke su olako davale kredite, a kada je cijena nekretnina počela padati, mnogi građani i investitori više nisu mogli otplaćivati svoje dugove. To je izazvalo financijsku krizu koja se proširila diljem svijeta i rezultirala masovnim otkazima, zatvaranjima tvrtki i padom gospodarske aktivnosti. Tijekom recesije vlade i središnje banke pokušavaju pokrenuti gospodarstvo raznim mjerama. Mogu smanjiti poreze kako bi povećale raspoloživi dohodak građana, povećati državnu potrošnju, ulagati u infrastrukturu ili smanjiti kamatne stope kako bi potaknule zaduživanje i ulaganja. Cilj svih tih mjera je vratiti povjerenje potrošača i poduzeća te potaknuti potrošnju i proizvodnju.
Za obične građane, recesija može značiti teže pronalaženje posla, stagnaciju plaća, skuplje zaduživanje i veće neizvjesnosti u svakodnevnom životu. Ipak, važno je znati da recesije, iako bolne, obično ne traju dugo – prosječno između 6 i 18 mjeseci – i nakon njih gospodarstvo najčešće ponovno raste. Zaključno, recesija je složen, ali uobičajen ekonomski proces koji označava usporavanje gospodarskih aktivnosti. Iako nosi negativne posljedice, dobro osmišljene gospodarske mjere i strpljenje često dovode do oporavka i novog razdoblja rasta. Više o ovom ekonomskom pojmu možete doznati na Wikipediji.