Inicijativa International Coffee Partners, među čijim je članicama i tvrtka Franck, objavila je Godišnje izvješće za 2019. godinu, a u kojem se poglavito istražuje proizvodnja kave. Naime, u protekloj su 2019. godini projekti ICP-a utjecali na gotovo 49.000 malih uzgajivača kave i obiteljskih farmi u šest različitih regija diljem svijeta. Zahvaljujući tim projektima, njihova je prosječna proizvodnja kave prošle godine porasla za 44 posto u usporedbi s 2018. godinom.
Dodajmo i da se ICP-ovi projekti trenutno se realiziraju u Indoneziji, Etiopiji, Tanzaniji, Ugandi, Brazilu i Hondurasu. A oni se odvijaju uz pomoć zaklade Hanns R. Neumann Stiftung, ICP-ova provedbenog partnera. I dodajmo, u Godišnjem se izvješću navode najvažnija postignuća projekata i proizašla saznanja. Primjerice, u Tanzaniji je 85 posto malih uzgajivača kave koji su sudjelovali u spomenutim projektima primijenilo preporučene prakse (nakon) berbe kave.
- PROČITAJTE VIŠE: Crock-Pot Slow Cooker | Kuhalo za sporo kuhanje omogućuje jednostavno pripremanje ukusnih jela s minimalnim angažmanom
Nadalje, u Ugandi je do kraja 2019. godine 40 posto udruženja uzgajivača kave zaradilo titulu “snažnih i profesionalnih organizacija”. A što znači da svojim članovima pružaju neupitnu i pouzdanu podršku. Ali im i pomažu da postanu konkurentniji na tržištu kave.
Inicijativa International Coffee Partners zagovara holističku i dugoročnu predanost
Cilj ove neprofitne i pretkonkurentne inicijative ICP-a je da se poboljša proizvodnja kave, ali i da se poboljšaju izvori zarade malih uzgajivača kave. Zbog toga su njihovi projekti usredotočeni na ključne teme s područja obiteljskog poslovanja, mladih, klimatskih promjena i udruženja uzgajivača. I dodajmo, sve se to odvija s posebnim naglaskom na jednakost spolova.
Rezultati prikazani u Godišnjem izvješću čitateljima daju uvid u dugoročne utjecaje ICP-ovih projekata. Tako se vidi da su ICP-ovi dionici, a oni su Delta Cafes (Portugal), Franck (Hrvatska), Joh. Johannson (Norveška), Lavazza (Italija), Löfbergs (Švedska), Neumann Gruppe (Njemačka), Paulig (Finska) i Tchibo (Njemačka), iskazali dugoročnu predanost brojnim važnim pitanjima. I to ne samo za pitanja o proizvodnji kave.
Proizvodnja kave ide dalje usprkos pandemiji koronavirusa
Mala uzgajivačica kave Teddy Nakyambadde iz Ugande ukratko je za potrebe izvješća opisala svoje iskustvo: “Moj se život u potpunosti promijenio otkako sam se pridružila ICP-ovom projektu jer sada zarađujem za život. Zahvaljujući projektu, naučili smo nešto više o uzgoju kulture i financijskom razvoju kroz osnivanje poslovanja. Sada sam svoja gazdarica.”
S obzirom na to da ICP-ovi projekti nisu završili s krajem kalendarske 2019. godine, u Godišnjem je izvješću za prošlu godinu jasno istaknuta vizija vezana za nastavak projekata diljem svijeta. U ICP-u su i u aktualnoj krizi izazvanoj pandemijom koronavirusa odlučni nastaviti s pružanjem podrške malim uzgajivačima kave kroz prilagođene aktivnosti, kako bi im pomogli da nastave podmirivati svoje dugoročne potrebe bez obzira na krizu.
“Osim kave, naglasak je i na diversifikaciji proizvodnih sustava kao načinu stabiliziranja novčanog toka. A on za posljedicu ima osiguran pristup hrani, niži rizik te očuvanje prirodnih resursa”, navodi se u izvješću. Cjelovito izvješće International Coffee Partnersa u PDF verziji možete preuzeti ovdje. Više o ovoj inicijativi možete doznati na mrežnim stranicama na adresi coffee-partners.org.