Kupiti rabljeni automobil je, u većini slučajeva, doista zahtjevan proces, a mnogi vozači ovim putem žele postići što bolji kompromis. Idealno je kada je automobil što mlađi, ali da je pri tome i povoljan. Jedan od čimbenika koji ukazuje na općenito stanje automobila je pređena kilometraža. No mnogi pri tome zaboravljaju da se je to brojka kojom se može manipulirati.
Kupovinom automobila sa skinutom kilometražom, kupac će platiti znatno višu cijenu nego što vozilo uistinu vrijedi. A zašto je važno provjeriti kilometražu prije kupovine automobila? Svaka instrument ploča ima putomjer koji pokazuje koliko je milja ili kilometara taj automobil prešao tokom svog životnog vijeka. Potrošenost svih sklopova kao i općenito stanje automobila ovisi o pređenoj kilometraži. No, česti su slučajevi skidanja kilometraže, što može dovesti do nepredviđenih troškova. Automobil koji se činio kao prava prilika može postati financijska katastrofa u samo nekoliko sekundi.
- PROČITAJTE VIŠE: Dobri momci | Znan i kao “Goodfellas”, kultni je američki kriminalistički film Martina Scorsesea o usponu i padu gangstera u američkoj mafiji
Primjerice, automobil kojem je kilometraža skinuta za 100.000 kilometara može biti nepouzdan i skup za održavanje. Uz to, ovo može stvoriti popriličan problem prilikom prodaje vozila u budućnosti. Tvrtka carVertical, koja provjerava povijest vozila na temelju broja šasije, je provela istraživanje kako bi utvrdila na kojim automobilima se najčešće skida kilometraža. Pri tome su podatke prikupili iz vlastite opsežne baze podataka. Dobiveni popis sadrži postotke automobila sa skinutom kilometražom na temelju svih promatranih modela.
Koji je način istraživanja primijenio CarVertical?
U vremenskom periodu od 12 mjeseci, između listopada 2019. i listopada 2020. godine, djelatnici carVerticala su prikuplja podatke sa različitih tržišta širom svijeta, uključujući Poljsku, Rumunjsku, Mađarsku, Francusku, Sloveniju, Slovačku, Češku, Latviju, Bugarsku, Ukrajinu, Srbiju, Njemačku, Hrvatsku, Rusiju i Sjedinjene Američke Države. A tako su i doznali kojih je 15 najčešćih modela automobila sa skinutom kilometražom:
- BMW 7 – 34%
- BMW x5 – 29,5%
- BMW 5 – 27,5%
- BMW 3 – 21%
- BMW x3 – 17,1%
- BMW 1 – 16,2%
- Audi A6 – 10,1%
- VW Touareg – 7,9%
- Audi A5 – 6,9%
- Mercedes E-class – 6,7%
- VW Passat – 6,7%
- Škoda Superb – 6,3%
- Audi A4 – 6,3%
- Škoda Octavia – 6,3%
- VW Transporter – 6,1%
Kupcima rabljenih automobila je preporučeno provjeriti kilometražu i povijest vozila prije same kupovine! Dostupni podaci otkrivaju da su slučajevi skidanja kilometraže najčešći među automobilima njemačkih proizvođača. Druga zanimljivost je i segment, budući da automobili iz Premium segmenta znatno češće imaju skinutu kilometražu u odnosu na one iz ekonomske klase. Nepošteni trgovci rabljenim automobilima gotovo uvijek skidaju kilometražu na vozilima poput BMW serije 7 ili X5. Budući vlasnici luksuznih rabljenih vozila se mogu naći u velikim financijskim poteškoćama ako je njihov automobil bio predmet prevare s kilometražom.
Usporedba automobila sa skinutom kilometražom prema godini proizvodnje
Jedan od ključnih čimbenika vezanih kilometražu je starost vozila, s time da su stariji automobili češće mete ovakvih prevara. Istraživanje je pokazalo da je većina Premium vozila sa skinutom kilometražom starija od onih iz ekonomske klase.
Prevare s kilometražom su češće kod starijih vozila iz Premium segmenta. Najpopularniji BMW automobili sa skinutom kilometražom su stari između 10 i 15 godina. Kada je u pitanju Mercedesova E klasa, najviše su pogođena vozila proizvedena između 2002 i 2004 godine.
Kod vozila iz ekonomske klase, skidanje kilometraže se događa kada su nešto novija. Podaci pokazuju da se na automobilima poput Volkswagen Passata, Škode Superb i Škode Octavia kilometraža najčešće skida tokom prvih deset godina.
Usporedba automobila sa skinutom kilometražom prema vrsti goriva
Budući da automobili sa dizelskim motorima u pravilu prelaze puno veće razdaljine, kod njih se susrećemo sa većim udjelom onih sa skinutom kilometražom. Vrlo često se iz zemalja zapadne Europe uvoze automobili koji su prešli i preko 300.000 kilometara. Nakon skidanja kilometraže, vrijednost ovakvih vozila će osjetno porasti.
Podaci koji se temelje na vrsti goriva također otkrivaju i posebnosti kod odabira automobila na tržištima srednje i istočne Europe. Vozači u zapadno – europskim zemljama prodaju vozila koja imaju mnogo kilometara zbog visokih troškova održavanja. Ovakva vozila, nakon skidanja kilometraže, obično završe u jednoj od istočnijih zemalja u Europi.
Automobili kao što su Audi A6, Volkswagen Touareg ili Mercedes-Benz E klasa gotovo uvijek imaju dizelske motore, dok su oni s benzinskim vrlo rijetki. Upravo ova razlika osigurava znatno manji rizik od manipulacije sa kilometražom kod automobila sa benzinskim motorima.
Usporedba automobila sa skinutom kilometražom po zemljama
Prevare s kilometražom su mnogo učestalije u zemljama središnje i istočne Europe, dok je prisutnost istih u zapadnim zemljama značajno manja. Najveći udio automobila sa skinutom kilometražom bilježe one zemlje u kojima je snažan uvoz rabljenih vozila iz zapadne Europe. Kod svakog desetog automobila u Rumunjskoj ili Latviji postoji velika mogućnost manipulacija sa brojem kilometara.
Takve prevare s kilometražom imaju veliki utjecaj na tržište rabljenih vozila tako što povisuju cijene stotinama tisuća automobila svake godine. Kao posljedica, kupci pri kupovini rabljenih automobila plaćaju previše, a novac često završi na crnom tržištu. Više o temi doznajte na mrežnim stranicama tvrtke carVertical na adresi carvertical.com.