Zagrebačka uspinjača, jedan od najvažnijih gradskih simbola, od ponedjeljka, 16. svibnja 2016. godine, bit će izvan prometa.
Razlog tome su opsežni radovi na samom postrojenju, kabinama i objektima, a kako javljaju iz ZET-a, ti `radovi proizlaze iz uputa proizvođača o održavanju i na što obvezuju zakonske odredbe`.
Kompleksni zahvat podrazumijeva i sva potrebna tehnička ispitivanja.
Nakon propisanog procesa, uspinjača će ponovno biti dio javnog gradskog prijevoza, kako se očekuje, od ponedjeljka, 11. srpnja 2016. godine.
Nakon zatvaranja Radićeve ulice zbog obnove i skraćenja autobusne linije 150 (Garaža Tuškanac - Gornji grad - Trg bana Jelačića) te najavljenog remonta uspinjače, stanovnici Gornjeg grada se mole za razumijevanje i strpljenje.
Umjesto uspinjače, uvodi se izvanredna autobusna linija za Gornji grad
Tijekom radova na uspinjači, kako bi se osigurala kvalitetna povezanost s Gornjim gradom, u prometu će biti i izvanredna autobusna linija.
S Trga bana Josipa Jelačića autobusi će voziti Ilicom i Mesničkom, uz zaustavljanje kod Tomićeve ulice, do Katarininog trga.
Prvi polazak radnim će se danom ostvarivati u 6.40, a zadnji u 22 sata.
Uz postojeće autobusne linije 150 i 105, s kojima se do gornjogradskih područja može stići sa zapadne i istočne strane, odnosno od garaže Tuškanac i s Kaptola, omogućena je i izravna povezanost sa središnjeg gradskog trga, svakih 20 minuta.
O zagrebačkoj Uspinjači
Da podsjetimo, zagrebačka uspinjača puštena je u promet 8. listopada 1890. godine u tadašnjoj Bregovitoj ulici (današnja ulica Josipa Eugena Tomića), a kao inicijator izgradnje navodi se D. W. Klein, osječki poduzetnik. Ideju za izgradnju uspinjače dobio je prebrojavanjem prolaznika koji su se penjali i spuštali po 165 stuba koje su spajale zagrebački Gornji i Donji grad.
Zaključio je da bi izgradnja uspinjače, kakvu je tada imala Budimpešta, bila isplativa investicija .. |