Ožujak je ponovo donio pad cijena stanova. U odnosu na veljaču, cijene su pale 0,7 posto, dok je na godišnjoj razini zabilježen pad od 5,2 posto. Usporedimo li cijene stanova s onima iz ožujka 2009. godine cijene su danas niže čak 11,3 posto.
Tijekom ožujka je oglašavana cijena odnosu na veljaču stagnirala na području cijele Hrvatske, a s obzirom da je ponuda i dalje veća od potražnje, promjena cijene je u većini gradova imala negativan predznak.
Domaći i strani posjetitelji portala Crozilla tijekom ožujka najveći su interes pokazali za stanovima na području Zagreba, Splita i Zadra. A najveći broj stranih posjetitelja zaredao se iz BiH, Kanade, Njemačke, Švicarske, Slovenije, Ujedinjenog Kraljevstva te Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Unatoč dugotrajnom padu cijena stanova, Zagreb i Pula u ožujku su ipak zabilježili mali porast cijena. Najdinamičnije tržište nekretnina u Hrvatskoj, ono zagrebačko, bilježi mjesečnu promjenu od 0,03 posto te je cijena tijekom ožujka iznosila 1801,5 eura (čime je cijena kvadrata u odnosu na veljaču porasla za 0,5 eura). Usporedimo li te cijene s cijenama istog razdoblja prošle godine, dobit ćemo promjenu od 4,5 posto.
Zagrebačko tržište nekretnina
Podaci portala Crozilla.com pokazuju kako su Centar, Trešnjevka i Jarun u ožujku bili kvartovi u kojima je zabilježen najveći broj znatiželjnika zainteresiranih za kupnju stana. Zapad i Istok grada u ožujku su zabilježili porast cijena stanova od 0,1 posto. Prosječna je oglašavana cijena stana na Zapadnom dijelu grada iznosila 1700 eura po metru kvadratnom, dok je na istočnom dijelu grada iznosila 1770 eura po metru kvadratnom.
Najskuplji kvadrat ostaje u centru Zagreba gdje je zabilježen pad cijene od 0,2 posto te kvadrat stana iznosi 2098 eura.
Najjeftiniji i dalje ostaju stanovi u Novom Zagrebu, koji u ožujku bilježe negativan predznak od 1,3 posto, što je cijenu snizilo na 1497 eura po metru kvadratnom.
Usporedba: nekretnine u Zagrebu i gradovima okolnih zemalja
Unatoč činjenici da cijene naših stanova već neko vrijeme bilježe pad, zagrebački su stanovi ipak skuplji od onih u našim susjednim zemljama.
Prema podacima srbijanskog portala za nekretnine Enekretnine.com, cijene zagrebačkih stanova više su za 36,3 posto od sarajevskih, od onih u Skopju za 13,7 posto te od beogradskih za 1,6 posto. Stanovi na području Podgorice skuplji su od zagrebačkih čak 10,2 posto.
Kupci su `tražena roba`
Pojedinim prodavateljima stanova nove su Vladine mjere, kao i smanjenje kamata na stambene kredite ulile tračak nade da će obujam prodaje narasti te da bi time mogli zaraditi koji euro više. No, pri tom su zaboravili da je kupcima još uvijek cijena prioritet.
Između kupaca i prodavatelja velika je razlika u svijesti o stanju na tržištu nekretnina. Dok se jednima cijene čine previsoke, prodavataljeima se pak čine niskima, stoga za svaki slučaj objavljuju nešto višu cijenu. No, kako i jedni i drugi svoj novac i svoju imovinu cijene, prisiljeni su naći se na pola puta. Stoga kupci uvijek traže dodatan popust, a prodavatelji u većini slučajeva pristaju na kompromis.
I dok se do prije samo nekoliko godina tražio `stan više`, danas se situacija okrenula u korist kupcima koji su postali `tražena roba`, a njihov novac vrijedi više no ikada.
(k.v.) |