ZGportal Zagreb
 
 
 
 
ZGportal Zagreb  
 
pregled kategorija
  GRADSKE VIJESTI     POSLOVNE VIJESTI     ZAGREBAČKI VODIČ          
  NAJAVE DOGAĐANJA     MAGAZIN & SCENA     SERVISNE INFORMACIJE          
ZGportal @ Facebook ZGportal @ Instagram  
ZGportal @ Twitter ZGportal @ Youtube Channel  
 
 
knjižnice grada zagreba
oglašavajte se na ZGportalu
pomozimo im
 
 
GDJE SAM?
>
>
>
>
izložba u kuli lotrščak
 
ukazivanje na restekovu intimnu evoluciju stilskog izričaja - od forme do enformela

Izložba grafika povodom stogodišnjice rođenja umjetnika Josipa Resteka

 
josip restek
 
Umjetniku u čast, a sve kako bi se dostojno obilježila stotu obljetnica rođenja slikara, grafičara i restauratora Josipa Resteka, umjetnika čija djela su pohranjena u Galeriji Klovićevi dvori, priređena je interpretacijska izložba grafika pod nazivom Krajolik. Od forme do enformela.

Izložba se održava od 9. do 20. svibnja 2015. godine u kuli Lotrščak.


Izložbu kojom se Restekov opus neće podastrijeti u cijelosti, jer to je već učinjeno 1985. godine u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu te 2003. godine u Galeriji Vjekoslav Karas u Karlovcu i Galeriji Klovićevi dvori, već će se pokušati izdvajanjem samo jednoga tematskog segmenta naglasiti ono što nam se čini i danas, više od četvrt stoljeća nakon umjetnikove smrti, aktualnim i bitnim.

U ne odveć selektivnom, već više intuitivnom izboru, koji je dakako prilagođen i prostoru kule Lotrščak, ukazat će se na Restekovu intimnu evoluciju stilskog izričaja - od forme do enformela koja je najvidljivija upravo u krajolicima `toj opsesivnoj temi hrvatskoga slikarstva` kako je naziva dr. Ivanka Reberski u tekstu `Alternativni krajolici, 50-e i 60-e` istoimene izložbe održane u Umjetničkom paviljonu 2009. godine.


Donacija Gradu Zagrebu od 410 umjetničkih djela koja je zahvaljujući umjetnikovoj supruzi Blanki Restek, kao i zalaganju povjesničarke umjetnosti Biserke Rauter Plančić darovana Zagrebu i smještena u Galeriji Klovićevi dvori omogućava praćenje Restekova stilskog razvoja od samih početaka u četrdesetim godinama prošloga stoljeća do djela na nastalih na kraju stvaralačkoga puta pred završetak umjetnikova života - od konkretnoga slikarstva i figurativnoga realizma, kada je umjetnik svoj put tražio inspirirajući se nacionalnim folklorom, temama iz vlastita okruženja rodnoga Volavja i Jaskanskoga kraja, ali i motivima sa studijskih putovanja po Italiji i Francuskoj, preko oslobađanja forme kroz ekspresionističke morfološke intervencije u pejzažu pa sve do lirske apstrakcije, kada motivikom napušta ovozemaljske i ovovremenske teme apstrahirajući pojavnost do kozmičkih vizija.

Restekov opus odražava i dominantne tendencije hrvatske grafičke umjetnosti druge polovine XX. stoljeća. Majstorsko poznavanje grafičkih tehnika u varijantama visokog, dubokog i plošnog tiska, te njegovo kontinuirano propitivanje novih tehnologija izvedbe, posebice u zahtjevnoj juvigravuri, kao i brojne nagrade i priznanja koje je za svoj rad u grafičkome mediju primio čine ovu donaciju višestruko značajnom, ne samo za povjesničare umjetnosti i likovne kritičare, već i za umjetnike, posebice studente kojima može poslužiti kao riznica za buduće umjetničke okušaje.



O Josipu Resteku

Josip Restek rođen je 7. ožujka 1915. godine u Volavju kraj Jastrebarskog. Godine 1940. diplomirao je slikarstvo, a godinu potom kod profesora Artura Schneidera, Grge Novaka, Viktora Hoffillera završava i studij povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Završivši specijalku za grafiku kod profesora Tomislava Krizmana 1941. godine, počinje se intenzivnije baviti grafičkim oblikovanjem.

Od 1950. do 1973. radi na Školi za primijenjenu umjetnost u Zagrebu u početku na studiju slikarskih tehnika a kasnije na grafičkom odsjeku. Tijekom pedesetih godina sa suprugom Blankom svake godine u ljetno doba putuje u Pariz, gdje se uzdržavaju povremenim poslovima te u društvu Slavka Kopača posjećuju galerije i muzeje. Od pedesetih godina nadalje redovito izlaže na skupnim i samostalnim izložbama.


Sedamdesetih je godina bio više puta nagrađivan: godine 1970. Accademia internationale Tommaso Campanella imenuje ga za člana honoris causa s diplomom i srebrenom medaljom, na VI. i VII. ličkim analima u Gospiću dobiva Plakete za grafiku, godine 1972. odlikovan je Ordenom rada sa srebrenom zvijezdom, godine 1979. otkupnom nagradom na IV. izložbi jugoslavenskog portreta u Tuzli, godine 1980. Accademia Italia delle Arte e Lavori imenuje ga akademikom sa zlatnom i 1982. godine Zlatnom medaljom Accademie Italia delle Arte e del Lavoro u Salsomaggiore Terme.

Od 1973. do umirovljenja 1982. godine djeluje kao profesor na Višoj grafičkoj školi u Zagrebu, predaje grafičko oblikovanje i likovno grafičku kulturu te za potrebe nastave objavljuje udžbenik Osnove grafičkog dizajna (1975), u kojem sabire grafičke elemente i njihov vizualni doživljaj i Tabelarni pregled likovno - grafičke kulture (1976). Godine 1978. u rodnoj kući u Volavju organizira stalnu izložbu slika i grafika Josipa Resteka.


Sredinom osamdesetih priprema prvu retrospektivnu izložbu, koja je bila postavljena u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu od 5. do 31. ožujka 1985. godine.

Umro je u Zagrebu 13. svibnja 1987. godine.
 
 
josip restek
 
 
 
Dodatne informacije:
ZGportal Zagreb: naslovna stranica
5. svibnja 2015. / zadnja izmjena: 29. srpnja 2016.
k.v.
 
 
arhiva najava po godinama:
 
2010
2011
2012
2013
2014
2016
2017
2018
najave po mjesecima 2015. godine
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZGportal Zagreb