Izložba Lekcija 1 varijanta je pregledne izložbe Brda i doline i mineralni resursi autora Tadeja Pogačara & P.A.R.A.S.I.T.E. muzeja suvremene umjetnosti koja je bila izložena u Modernoj galeriji u Ljubljani prošle godine. Izložba donosi autorski izbor projekata koji su nastali u posljednjim desetljećima i značajno obilježili suvremenu umjetničku produkciju.
Izložbu možete pogledati u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, u Prostoru za povremene izložbe od 8. prosinca 2015. do 31. siječnja 2016. godine.
Kustos izložbe je Igor Španjol, a zagrebačku izložbu i katalog sufinanciraju Grad Zagreb i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
O izložbi Lekcija 1
Tadej Pogačar uspostavlja fiktivne sustave i institucije te djeluje kao istraživač, razotkrivajući prikrivene ili zanemarene pojave, društvene skupine, prakse i odnose. U svojem se istraživanju, između ostalog, poziva na teoriju Michela Serresa koji je razvio koncept parazita, tzv. trećeg lica. Taj koncept donosi novo promišljanje temeljnih društvenih kategorija. Prema Serresu, čovjek je univerzalni parazit koji parazitira na prirodi, ali i drugim ljudima. Pogačar prodire u realne institucije i djeluje unutar njih, a kao okvir svojega djelovanja 1993. godine osnovao je virtualnu instituciju, P.A.R.A.S.I.T.E. muzej suvremene umjetnosti.
U svojem se radu fokusira na neodređenosti i transformacije u društvenim sustavima. Koristi se logikom intervencije, institucionalne kritike, participativnih i kolaborativnih praksi djelovanja, te kritičkih istraživanja. Zanimaju ga područja paralelne ekonomije, neo-neo kolonijalizma, samoorganiziranja urbanih manjina, uradi-sam arhitekture, transformacije javnog prostora i sl.
Bit će izloženi dokumenti, fotografije, objekti, umjetničke knjige, instalacije i video radovi; od najranijih konceptualnih akcija bez događaja s kraja sedamdesetih godina prošlog stoljeća, instalacija Laboratorium II (1994) i School's Out (1997 - 2010), do dokumentacija javnih projekata i akcija iz 90-ih, uključujući pionirski projekt suradnje s ljubljanskim beskućnicima Kraljevi ulice (1994 - 1995) i višegodišnji projekt CODE:RED (1999 - danas) koji istražuje modele samoorganiziranja urbanih manjina i njihova političkog djelovanja.
O P.A.R.A.S.I.T.E. muzej suvremene umjetnosti
P.A.R.A.S.I.T.E. muzej suvremene umjetnosti imao je brojne uloge i oblike: od organizatora aktivističkih događaja, dizajnera kolaborativnih platformi, inicijatora intervencija u urbanu strukturu gradova, uličnih akcija, intervencija u muzejske zbirke i arhive, dizajnera arhiva paralelnih ekonomskih modela i konstruiranja neplanirane arhitekture.
U posljednja je dva desetljeća muzej P.A.R.A.S.I.T.E. intervenirao u brojne muzejske zbirke i muzejske institucije u Ljubljani, Berlinu, Stockholmu, Rotterdamu, uključujući ljubljanski Muzej novije povijesti i Modernu galeriju, muzej Boijmans Van Beuningen (Rotterdam), prirodoslovni muzej Natuurmuseum (Rotterdam), Műcsarnok (Budimpešta), Moderna Museeta (Stockholm), Max Liebermann Haus (Berlin), Limerick City Gallery (Limerick) i Galerie für Zeitgenössische Kunst (Leipzig).
O Tadeju Pogačaru
Tadej Pogačar izlagao je na brojnim izložbama u domovini i inozemstvu, a posljednjih godina u GARAGE Muzeju suvremene umjetnosti (Moskva), galeriji Gagosian (Pariz), Casa Cavazzini, Muzeju moderne i suvremene umjetnosti Udine (sve 2015.), u galeriji Espavizor (Valencia) (2014), Galerie für Zeitgenössische Kunst (Leipzig) (2012.), ZKM - Centre for Art and Media (Karlsruhe) (2011. - 2012.), u Muzeju suvremene umjetnosti Vojvodinr (Novi Sad) (2011), u Muzeju suvremene umjetnosti Metelkova (Ljubljana) (2011), kao i na bijenalima u São Paulu, Veneciji, Istambulu, Pragu, Tirani i na Manifesti 1 u Rotterdamu.
Izlagao je u MUMOK-u u Beču (2009), u San Francisco Art Institute (2007), u NGBK u Berlinu (2007), u muzeju Stedelijk (2004), u Museo de Arte Carillo Gil u Mexico Cityju.
Dobitnik je više nagrada, stipendija i rezidencija, uključujući nagradu György Kepes i istraživačku stipendiju na M.I.T. u Bostonu (2012.), Jakopičevu nagradu, središnju nacionalnu nagradu za likovnu umjetnost (2009.), nagradu Trend za iznimne dosege na području vizualne umjetnosti (2008.), radnu stipendiju Shrinking Cities (Leipzig, 2004.), stipendiju za performans Franklin Furnace Grant (New York, 2001.), rezidenciju Forum Stadtpark, Graz (2003.) i rezidenciju u Austrijskom kulturnom forumu, London (2003.). |