Ganz novi festival, čije će se peto izdanje održati od 19. do 23. rujna 2015. godine u Studentskom centru u Zagrebu, i ove godine organizira besplatne radionice te je u potrazi za mladim kazališnim kritičarima.
Ulaz na sva festivalska događanja, tradicionalno je, besplatan, a sve predstave i ove su godine u potrazi za svojim kazališnim kritičarima!
Natječaj je otvoren za sve zainteresirane koji se žele baviti kritikom i koje zanima kazalište, izvedbene umjetnosti i nadolazeći kazališni autori. Uvjeti su sljedeći: pošaljite do 10. rujna na edukultura.sc@gmail.com do dva primjerka svojih dosadašnjih (makar i neobjavljenih) kritičkih tekstova ili tekst (max dvije kartice) koji za temu ima (suvremeno) kazalište.
Više detalja o radionicama i ostatku festivala potražite na sczg.unizg.hr i facebook.com/ganznovifestival.
Uoči samog festivala, 17. rujna započet će šestodnevna Radionica razvoja umjetničkih projekata koju će voditi kazališna redateljica Nataša Rajković, a kroz koju ćete se u formi razgovora, prezentacija ili individualnih konzultacija, imati priliku susresti s Milivojem Solarom, Damirom Bartolom Indošem, Goranom Sergejem Pristašem i pojedinim ganzovim umjetnicima.
`Vjerovali ili ne, ići bez problema tamo gdje hoćete nije garancija dobro obavljena posla, puno više postižete ako dospijete tamo gdje trebate biti. Naime, materijal na kojem radite zajedno s ljudima s kojima radite i prostorom u kome radite kreće se prema cilju, zaokruženju i čini to nenasilno.` (Nataša Rajković).
Čini se da nam se za takav rad, koji se prema zaokruženju kreće nenasilno uzimajući u obzir sve zadatosti, potrebno vratiti motivaciji, strukturi, kompoziciji i dramaturgiji - osnovnim pojmovima koje brkamo, a bez kojih ne možemo. Svatko od navedenih umjetnika iz perspektive svoga rada i polja djelovanja pokušat će rasvijetliti osnovne pojmove kojima se bavimo.
Ali, u fokusu radionice biti će i specifične potrebe vašega projekta, pa ćete tijekom trajanja radionice svoje ideje moći razvijati na individualnim konzultacijama i/ili praktično isprobavati u prostorima SC-a.
Za prijavu je potreban životopis, rečenica ili dvije o fokusu vašeg umjetničkog rada, definiran i opisan problem kojim se želite bavite (s idejom, razradom koncepta, pričom, izvedbeni, ..) te vaša očekivanja (trebate razgovor o konceptu, reference ili prostor za rad i feedback ..?).
Ako već imate ideju tko bi vam od navedenih predavača ili ostalih umjetnika na Ganzu (Espinosa, Jerez, Kline, Müller) oko toga mogao pomoći, molimo napomenite. Prijave se šalju na edukultura.sc@gmail.com do 11. rujna 2015. u ponoć.
Radionicu luminoakustike i ove će godine voditi hrvatski multimedijalni umjetnik Bojan Gagić i inženjer elektroakustike, glazbenik i producent Miodrag Gladović. Kao svojevrsni postfest, radionica luminoakustike premjestit će se u sam centar grada, u poznati zagrebački prolaz Oktogon, gdje će 25. i 26. rujna umjetnici i sudionici radionice, koristeći tehnike luminoakustike, osmišljavati kreativne načine intervencije u prostor Oktogona.
Radionica će završiti u subotu, 26. rujna, noćnim performansom/intervencijom u sklopu manifestacije Bijela noć, besane noći suvremene umjetnosti, u organizaciji Rendez-vous festivala Francuske u Hrvatskoj.
Radionica je otvorena za sve zainteresirane učenike, studente, umjetnike, wanna-be hakere, dizajnere, arhitekte, vizualce, DIY entuzijaste i osobe raznih dobi spremnih na učenje. Zbog kvalitete rada mjesta na radionici su ograničena.
Vaše prijave s kratkim motivacijskim pismom, životopisom i kontaktom (mobitel) s naznakom Luminoakustika šaljite na edukultura.sc@gmail.com do 19. rujna u ponoć.
O Luminoakustici
Luminoakustika je izvedbena tehnika koja se temelji na pretvaranju svjetlećih
zvukovne slike putem fotonaponskog efekta koji nastaje kada solarne ćelije stvaraju
električnu energiju čija snaga ovisi o jakosti svjetla. Različiti izvori svjetlosti (neonski,
halogeni, LED, upaljači, video projektori) proizvode različite zvukovne frekvencije koje kroz
daljnju obradu mogu biti pretvorene u modularnu glazbenu skicu.
Zagrebačko / zadarski autorski dvojac Bojan Gagić i Miodrag Gladović, započeli su svoj rad
2011. prvi put predstavljajući jedinstvenu metodu konverzije svjetla u zvuk koristeći
fotonaponski efekt solarnih panela i mogućnosti primjene u glazbenim istraživanjima.
Za svoj
rad na razvoju luminoakustike dobili su treću nagradu na prestižnom natjecanju Margaret
Guthman New Musical Instrument Competitionodržanom u Atlanti 2012. |