Ovogodišnji, 25. po redu festival Jazz.hr/jesen, koji će se održati od 21. do 24. listopada 2015. godine u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog, predstavit će niz uglednih jazz glazbenika i sastava, kao što je bilo svih tih godina.
Naime, na ovom su festivalu, među ostalima, nastupile zvijezde jazza kao što su Ravi Coltrane, Vienna Art Orchestra, Miroslav Vitous, James Carter, Monty Alexander, James Morrison, Jon Faddis, New York Voices, Richard Bona, Michel Camilo, Charles Tolliver, Randy Brecker, Vijay Iyer i Lee Konitz.
Organizatori, Hrvatsko društvo skladatelja i KD Lisinski, ustraju na svojem konceptu koji, između ostalog, nalaže promociju aktualne hrvatske i europske jazz scene.
Koncertom kojim će otvoriti festival poljska fusion grupa Walk Away obilježit će 30. godina djelovanja. Na tom, slavljeničkom koncertu uz Walk Away će nastupiti američki gitarist Dean Brown, suradnik slavnih glazbenika kao što su Marcus Miller, Eric Clapton, Billy Cobham, braća Brecker, Roberta Flack i Joe Zawinul.
Američka pjevačica i skladateljica Sheila Jordan, iznimno cijenjena od publike, ali i kolega glazbenika, nastupit će u duu s kontrabasistom Cameronom Brownom. Njihova suradnja traje više od deset godina tijekom kojih su proputovali svijet i snimili dva cijenjena koncertna albuma - I`ve Grown Accustomed to the Bass i Celebration.
Sa svojim kvartetom predstavit će se američki alt i sopran saksofonist, klarinetist, pjevač i skladatelj Gary Bartz koji je ušao u društvo elitnih jazzista svirajući s Artom Blakeyem, Milesom Davisom, Charlesom Mingusom, Maxom Roachom i McCoyem Tynerom. Bartz gotovo pola stoljeća vodi vlastite sastave s kojima je zacrtao smjernice za glazbu budućih hip hop i acid jazz sastava. Ovim koncertom proslavit će se 20 godina emitiranja emisije Vrijeme je za jazz Hrvatske televizije koja redovito prati festival i emitira snimke koncerata održanih na njemu.
Hrvatski gitarist Renato Rožić, koji godinama živi i djeluje u Njemačkoj, za ovaj je koncert utemeljio novi sekstet sastavljen od mlađih njemačkih glazbenika. S njima će predstaviti djela sa zadnjeg albuma B&W kroz koja u svoje skladbe pod etiketom white uvodi kompleksne klasične forme a pod black iznimno čvrst osjećaj za ritmiku poznatu iz jazz i funk glazbe.
Festival je poznat i po svojem pedagoškom djelovanju. Tako će Sheila Jordan i Cameron Brown 23. listopada u 17 sati u dvorani HDS-a održati glazbene radionice.
Izložba skulptura Strune i strugotine
Tijekom trajanja festivala u predvorju Male dvorane Lisinski bit će postavljena izložba skulptura Strune i strugotine likovnog umjetnika Borisa Boduljaka. Otvorenje izložbe bit će prve večeri festivala, uz nazočnost autora.
U nesagledivu broju jazzista koji su djelovali i koji danas djeluju na svjetskoj jazz pozornici, vrlo je skroman broj revolucionara, predvodnika, onih koji su pomicali stilske i strukturalne granice vlastita medija, razbijali i iznevjerivali obzore očekivanja publike i stručnjaka, razvijali jazz i vlastitom kreativnom snagom beskompromisno ga inovirali nadograđujući mu nove dimenzije, hrabre forme harmonijskog kretanja i slobodne improvizacije
Po spoznajama i ukusu Borisa Boduljaka, kipara, u mladosti saksofonista, a danas strastvena ljubitelja jazza, to su J. Coltrane, M. Davis, C. Taylor, O. Coleman, C. Mingus, T. S. Monk, .., a kao njihove amblematske prevratničke skladbe i konceptualne albume odabire Walkin’, Transitions, Looking Ahead, Lonely Woman, This Is Our Music, Giant Steps, Evidence, Self Portrait In Three Colors.
Kao connoisseur, instrumentalist s dobrom teorijskom podukom i bogatim izvođačkim iskustvom, Boduljak je sposoban u svakoj od rečenih skladbi prepoznati ono što je u jazz kontekstu čini iznimnom i avangardnom, lučiti složenu prevratničku strukturu i prevratničke znakovitosti pojedine skladbe i to iskoračenje iz determiniranosti zadanih formi i stilskih kanona vizualno interpretirati i promatraču predočiti trodimenzionalno - u volumenu - u hrabroj tranziciji iz glazbenog u kiparski medij. Čini to na jedinstven i atraktivan način - složenom, promišljenom i pomno razrađenom plastičkom organizacijom, konstrukcijom koju bismo, ako je to potrebno definirati, nazvali assemblageom. |