ZGportal Zagreb
 
 
 
 
ZGportal Zagreb  
 
pregled kategorija
  GRADSKE VIJESTI     POSLOVNE VIJESTI     ZAGREBAČKI VODIČ          
  NAJAVE DOGAĐANJA     MAGAZIN & SCENA     SERVISNE INFORMACIJE          
ZGportal @ Facebook ZGportal @ Instagram  
ZGportal @ Twitter ZGportal @ Youtube Channel  
 
 
knjižnice grada zagreba
oglašavajte se na ZGportalu
pomozimo im
 
 
GDJE SAM?
>
>
>
>
filmski festival u kinu europa
 
human rights film festival posvećen ljudima `bez doma`

13. Human Rights Film Festival

 
13. human rights film festival
 
Trinaestu godinu zaredom Human Rights Film Festival donosi pregled najnovijeg angažiranog i autorskog filma. Festival će se službeno održati od 7. do 13. prosinca 2015. godine u zagrebačkom kinu Europa, te od 10. do 13. prosinca u riječkom Art-kinu Croatia.

Novitet ovogodišnjeg festivala je da će festivalski tjedan HRFF-a u Zagrebu uokviriti intrigantni filmski program Vizualni kolegij, čiji će se naslovi prikazivati od 1. do 6. prosinca u kinu Tuškanac, ali i dva dana nakon službenog zatvaranja 13. HRFF-a.

Ulaz na sve projekcije 13. Human Rights Film Festivala je besplatan.



Nagrađeni Sirijska ljubavna priča otvara festival!

Glavni filmski program uključuje niz dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova najrecentnije svjetske produkcije, a dokumentarnim filmom Sirijska ljubavna priča (2015.), redatelja Seana McAllistera, 7. prosinca u 20 sati otvorit će se 13. Human Rights Film Festival. Priča o ljubavi u ruševinama te odnosu između bračnog para i njihovog bijega iz domovine nagrađena je velikom nagradom žirija na međunarodnom festivalu Sheffield Doc/Fest.

Britanski redatelj je na filmu radio pet godina, a na nevjerojatan je način ispričao priču o odnosu Ragdhe Hassan, sirijske lijeve aktivistice protiv Assadova režima i Amera Douada, palestinskog aktivista. Sirijska ljubavna priča prikazuje odiseju političke borbe. Za Raghdu i Amera to je put nade, snova i očaja. Na projekciji dokumentarnog filma prisustvovat će glavni akter filma te redatelj Sean McAllister.


Izbjegličkom krizom, ali iz drugog kuta, bavi se mladi austrijski redatelj Jakob Brossmann u dokumentarnom filmu Lampeduza zimi (2015.). Lampeduza je talijanski otok u Sredozemlju, mjesto na kojem se nalazi jedan od najvećih prihvatnih centara za izbjeglice i imigrante u Europi. Dokumentarni film prikazuje stanovnike otoka, malenu zajednicu koja živi na rubu Europe te koja s izbjeglicama, koji brodovima dolaze na njihov teritorij, vodi očajničku bitku za dostojanstvo i solidarnost.

Festivalskoj temi Bez doma pridružit će se i četvrti po redu dokumentarni film izraelske redateljice Silvine Landsmann. Hotline (2015.) je provokativni portret neprofitne organizacije za izbjeglice i migrante u Tel Avivu, a koji dočarava gorku i veliku borbu za zaštitom i unaprijeđenjem prava afričkih tražitelja azila u Izraelu.


Potresni dokumentarac Braća (2015.), poljskog redatelja i snimatelja Wojciecha Starońa, govori o dvoje braće Poljaka koji se nakon desetljeća u sovjetskom izgnanstvu vraćaju u svoju poljsku domovinu. Film je sniman u razdoblju od sedam godina, a nagrađen je na 68. filmskom festivalu u Locarnu.

Publika HRFF-a upoznat će se i s posljednjim djelom legendarnog američkog dokumentariste Alberta Mayslesa, filmom U tranzitu (2015.), djelu o putovanju po najdužoj američkoj međugradskoj željezničkoj trasi Empire Builder. U tranzitu je nagrađen posebnim priznanjem žirija na 14. Tribeca Film Festivalu.



Filmska briljantnost Biserno dugme se ne propušta!

Čileanac Patricio Guzmán svojim je filmovima brisao prašinu s police dvadesetogodišnje diktatorske vladavine generala Augusta Pinocheta, a njegov posljednji film Biserno dugme (2015.) osvaja Srebrnog medvjeda za najbolji scenarij na ovogodišnjem Berlinaleu. Berlin Review je film proglasio `briljantnom formom dokumentarne umjetnosti`.

Film povlači važna pitanja tragične povijesti Guzmánove zemlje.

Publika Human Rights Film Festivala svjedočit će i oproštajnom djelu belgijske redateljice Chantal Akerman, dokumentarcu koji progovara o odnosu autorice i njezine majke No Home Movie (2015).



I vrhunski igrani filmovi na 13. HRFF-u!

Najnoviji meditativni uradak tajlandskog redatelja nagrađenog Zlatnom palmom Apichatpong Weerasethakul, nakon ovogodišnjeg Cannes film festivala dolazi u Zagreb. Groblje raskoši (2015.) je spora drama o grupi vojnika koje je uhvatila neobična bolest spavanja.

Vojnici su smješteni u napuštenoj školi, a o njima se brine žena starog američkog vojnika, Jenjira Pongpass, a koja se u slobodno vrijeme druži s vidovitom djevojkom koju je FBI vrbovao da radi za njih, dok ona pokušava pročitati misli oboljelih vojnika kako bi im snove učinila ljepšima.


Uz iznimno tajlandsko djelo, na 13. HRFF-u publika će uživati i u još dva vrhunska filmska ostvarenja: najvećem i najambicioznijem filmu ovogodišnjeg Cannesa, koji je već sada obilježio godinu u svijetu autorskog filma - filmu u tri dijela 1001 noć.

Uradak portugalskog redatelja Miquela Gomesa opisan je kao najčarobnijim filmom današnjice, jer osim što je sniman na film - inspiriran je i istoimenom knjigom priča. Čileanski film Klub, redatelja Pabla Larraína, donosi drugu stranu drame, bodljikavu priču koja će gledateljima otkriti mučne odgovore na mnogostruka zlostavljanja u Katoličkoj crkvi.



Festivalski gosti koje trebate poslušati!

Pored britanskog redatelja Sean McAllistera, autora Sirijske ljubavne priče kojim se otvara 13. Human Rights Film Festival, zagrebačka će publika imati čast razgovarati i sa Slobodanom Šijanom, redateljem, vizualnim umjetnikom, slikarom, piscem, teoretičarem umjetnosti i filma te autorom filmova poput Ko to tamo peva, Maratonci trče počasni krug, a čiji će se Eksperimentalni filmovi 15. prosinca prikazivati u kinu Tuškanac.

Festival će posjetiti i Dubravka Ugrešić, nagrađivana književnica, prevoditeljica i esejistica koja preispituje pitanje identiteta te problematizira egzil. U filmsku selekciju 13. HRFF-a ušao je i nezavisni redatelj Želimir Žilnik te njegov film Kenedi se vraća kući (2013.). Fokus filma je na položaju Roma kao najugroženije populacije koja je tijekom 2002. godine grubom i nehumanom akcijom nakon odlaska u Europu vraćena u Srbiju.



O Human Rights Film Festivalu

Human Rights Film Festival pokrenut je 2002. godine s ciljem unapređenja vidljivosti tema o ljudskim pravima u mediju filma. HRFF promovira otvorenost, multikulturalnost, toleranciju i slobodu izbora, a organizira ga Multimedijalni institut i Udruženje za razvoj kulture URK, dok je riječki program realiziran u suradnji s udrugom Filmaktiv.
 
 
 
Dodatne informacije:
vezano: 10. Human Rights Film Festival / prosinac 2012.
gradski vodič: kino dvorane u zagrebu
ZGportal Zagreb: naslovna stranica
25. studenoga 2015. / zadnja izmjena: 2. travnja 2016.
k.v.
 
 
arhiva najava po godinama:
 
2010
2011
2012
2013
2014
2016
2017
2018
najave po mjesecima 2015. godine
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZGportal Zagreb