ZGportal Zagreb
 
 
 
 
ZGportal Zagreb  
 
pregled kategorija
  GRADSKE VIJESTI     POSLOVNE VIJESTI     ZAGREBAČKI VODIČ          
  NAJAVE DOGAĐANJA     MAGAZIN & SCENA     SERVISNE INFORMACIJE          
ZGportal @ Facebook ZGportal @ Instagram  
ZGportal @ Twitter ZGportal @ Youtube Channel  
 
 
knjižnice grada zagreba
oglašavajte se na ZGportalu
pomozimo im
 
 
GDJE SAM?
>
>
>
>
izložba u msu-u
 
jedan od najistaknutijih predstavnika srednje generacije austrijskih umjetnika

Austrijski umjetnik Peter Kogler izlaže u Muzeju suvremene umjetnosti

 
peter kogler
 
Peter Kogler intenzivno je prisutan na međunarodnoj sceni u posljednjih tridesetak godina, gdje je prepoznat kao jedan od najistaknutijih predstavnika srednje generacije austrijskih umjetnika.

Kao i ostali predstavnici njegove generacije, spomenimo samo najpoznatije - Franza Grafa, Heima Zoberniga i Erwina Wurma, autore koji su svoje djelovanje započeli osamdesetih godina, i Kogler započinje svoj umjetnički put usvajajući tradiciju konceptualne i medijske umjetnosti i razvijajući svoja umjetnička istraživanja na području presijecanja različitih disciplina i medija - performansa, videa, filma, slikarstva, kompjutorske umjetnosti, skulpture i arhitekture.


Zanimajući se za nove, inovativne umjetničke prakse, ne samo na području vizualnih umjetnosti nego i scenskih umjetnosti, zvuka i glazbe, Kogler nastavlja svoj rad pomičući granice umjetničkog izražavanja i razvija vizualno iznimno dojmljiv i umjetnički i emocionalno uvjerljiv svijet čija značenjska slojevitost otvara putove komunikacije prema najširim krugovima publike.

Nakon nekoliko godina istraživanja na početku umjetničkog puta u području slikarstva, performansa i eksperimentalnog filma, Kogler od 1984. počinje koristiti kompjutorsku tehnologiju.


Najavljujući budući razvoj umjetnosti uz pomoć kompjutora još je šezdesetih godina, u duhu pozitivistički optimističnog vremena, Michael Noll napisao: `Kompjutor je aktivni medij s kojim umjetnik može raditi interakciju na novoj razini, oslobođen mnogih fizičkih ograničenja svih prijašnjih medija. Umjetničke mogućnosti takvog stvaralačkog medija u ulozi umjetnikovog suradnika zaista su uzbudljive i izazovne.`

Upravo su stvaralačke mogućnosti kompjutora kao medija koji ukida fizička ograničenja puna dva desetljeća poslije, i u stvaralaštvu Petera Koglera, donijele odlučujuće impulse za stvaranje iznimno zanimljivog i dojmljivog opusa. U njegovim mnogobrojnim i u različitim tehnikama izvedenim multimedijskim projektima, virtualno je postalo područje stvarnog, a granice arhitekture dobile su novu dimenziju.



O izložbi radova Petera Koglera

Izložbom u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, od 18. prosinca 2014. do 20. veljače 2015. godine predstavlja se Peter Kogler s nizom najnovijih radova, želeći pružiti publici uvid u sadržajnu i medijsku raznolikost njegovih interesa.

Izložba započinje monumentalnom zavjesom, objektom kojeg vrlo često nalazimo u Koglerovom radu, na kojoj je otisnut apstraktni motiv crvenih isprepletenih linija. Zavjesa funkcionira kao velika slika izduženog formata, nesaglediva je u jednom pogledu, što nas potiče na pomnije promatranje i kretanje. Istovremeno, zavjesa je i barijera i psihološki uvod u prostor s video - projekcijom.

Ulazeći u prostor s video - projekcijom, ulazi se u potpuno drugačiji ambijent. Pomične slike projicirane su na sve četiri strane dvorane, a neprimjetne izmjene slika stvaraju kod gledatelja osjećaj nedefiniranog kretanja te osjećaj nesigurnosti. Autor zvuka kao sastavnog dijela instalacije je Franz Pomassl, austrijski umjetnik, teoretičar i kustos, s kojim Peter Kogler surađuje već nekoliko godina. I zvuk i pomične slike kreiraju filmičnu atmosferu te postajemo svjesni svih onih utjecaja i povijesnih reminiscencija poput filmova Fritza Langa ili legendarnog Blade Runnera koje Kogler često ističe u svojim intervjuima.


Sljedeća dvorana svojim ukupnim dojmom podsjeća na atmosferu i radove snimljene u Koglerovu ateljeu u Los Angelesu, iz vremena u kojem se osjećao snažan utjecaj američke umjetnosti, naročito minimalizma i pop arta. Sukladno informacijskoj teoriji percepcije Abrahama Molesa, razumjeti znači razlučiti forme, tj. svesti kompleksno na jednostavno, pozivajući se na unaprijed poznate repertoare.

Kogler čini upravo to - on pomoću računala razvija vrlo precizne vizualne strukture koje funkcioniraju kao super - znakovi u dvodimenzionalnom i trodimenzionalnom obliku - osim već znanih mrava tu su žarulje, bijeli štakori, ljudski mozak, cijevi, ..


Iako je njegov vizualni repertoar preuzet iz repertoara svakodnevnih predmeta te ga odlikuje jasnoća i razumljivost, za njega nikako ne možemo reći i da je predvidljiv, ali svakako možemo reći da je vrlo suvremen i da na najbolji način odražava duh današnjeg globaliziranog i tehnologijama i društvenim mrežama povezanog društva.

Ekspanzija slikocrteža s Koglerovim motivom cijevi, crnog printa na bijeloj podlozi, događa se u zadnjoj izložbenoj prostoriji. Kogler tapetama oblaže pod, zidove i strop, uvećavajući, umnažajući i povećavajući svoj poznati motiv kako bi preobrazio taj običan kutijasti prostor, u prostor koji na posjetitelja ostavlja dojam izgubljenosti u vremenu i prostoru, kao da se nalazimo u nekom virtualnom labirintu.



O austrijskom umjetniku Peteru Kogleru

Peter Kogler rođen je 1959. godine u Innsbrucku u Austriji. Živi i radi u Beču. Radio je kao profesor na Akademiji likovne umjetnosti u Beču od 1993. do 2005.

Od 2008. radi na Akademiji likovne umjetnosti u Münchenu. Radovi su mu izlagani na međunarodnim umjetničkim izložbama poput Venecijanskog bijenala (1986, 1995), Documenta IX (1992) i Documenta X (1997) u Kasselu.

Najvažnije samostalne izložbe uključuju - Schirn Kunsthalle Frankfurt (Frankfurt na Majni, Njemačka, 2010), Mudam (Luxemburg, 2010), Museum Coleção Berardo (Lisabon, Portugal, 2009), Mumok (Beč, Austrija), Mamco (Ženeva, Švicarska, 2007), Kunsthaus Bregenz (Bregenz, Austrija, 2000) i Paviljon Secession (Beč, Austrija, 1995).

Od brojnih radova izvedenih u javnim prostorima izdvajamo stanicu podzemne željeznice na Karlsplatzu u Beču (Austrija, 2012), željezničku stanicu Graz (Austrija, 2013), Skate Park (2003), Porte d'Italie (Pariz, Francuska, 2007) i stanica podzemne željeznice Fröttmanning u Münchenu (Njemačka 2005).
 
 
(k.v.)
 
 
Dodatne informacije:
gradski vodič: muzeji u zagrebu
ZGportal Zagreb: naslovna stranica
20. studenoga 2015.
 
 
arhiva najava po godinama:
 
2010
2011
2012
2013
2015
2016
2017
2018
najave po mjesecima 2014. godine
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZGportal Zagreb