ZGportal Zagreb
 
 
 
 
ZGportal Zagreb  
 
pregled kategorija
  GRADSKE VIJESTI     POSLOVNE VIJESTI     ZAGREBAČKI VODIČ          
  NAJAVE DOGAĐANJA     MAGAZIN & SCENA     SERVISNE INFORMACIJE          
ZGportal @ Facebook ZGportal @ Instagram  
ZGportal @ Twitter ZGportal @ Youtube Channel  
 
 
knjižnice grada zagreba
oglašavajte se na ZGportalu
pomozimo im
 
 
GDJE SAM?
>
>
>
>
predstava / msu zagreb
 
pola stoljeća studija za suvremeni ples

Predstava `Suprised body project Zagreb` u Muzeju suvremene umjetnosti

 
suprised body project zagreb
 
Studio za suvremeni ples, najstariji hrvatski ansambl suvremenog plesa, zaokružuje 50-tu obljetnicu kontinuiranog plesnog djelovanja. Kraj prve i ulazak u drugu polovicu stoljeća postojanja plesnog ansambla obilježit će koprodukcija s vodećom norveškom plesnom skupinom Wee company iz Osla.

Predstava Suprised body project Zagreb, talijanskog koreografa Francesca Scavette, dio je velikog međunarodnog projekta koji je do sada održan u 19 zemalja s 19 odabranih plesnih kompanija.


Za 20. izdanje Suprised body projekta, Francesco Scavetta odabrao je Hrvatsku i Studio za suvremeni ples. Premijera predstave Suprised body project održat će se u petak, 4. listopada 2013. godine u 20 sati, u dvorani Gorgona Muzeja suvremene umjetnosti.



O Suprised body projektu

Ako je ikada postojao plesni projekt koji nastoji uključiti različite filozofije tijela i dinamiku pokreta definiranu specifičnostima kulturnog i geografskog podrijetla, to je projekt Francesca Scavette Suprised body.

Izvedbenu jezgru predstave čini plesna skupina Wee company koja se bavi istraživanjem vidljivosti tijela i pokreta kroz suradnju s muzičarima i plesačima iz cijelog svijeta. U ovom izdanju Suprised body project Zagreb, sudjeluju članice skupine Wee company Orfee Schujit i Gee Kipperberg, plesači ansambla Studija za suvremeni ples, Ana Vnučec, Dina Ekštajn, Martina Tomić, Petra Hrašćanec, Branko Banković i Bruno Isaković te glazbenik Nenad Sinkauz.

Koreografski rad Francesca Scavette karakterizira osobni pristup suvremenom plesu, koji povezuje istinsku transformaciju tijela s delikatnom poetikom pokreta. Predstava je inspirirana dopuštanjem utjecaja na tijelo i iznenađenjem koje time rezultira. Plesači kroz pokret oslobađaju potencijal da iznenade sebe i druge.

Suprised body project Zagreb bavi se kvalitetom pokreta u plesu, koreografskim i kompozicijskim pitanjima, istraživanjem vidljivosti tijela i pokreta kao središnjeg elementa. Već u naslovu projekta Suprised body project Zagreb definira se metaforički prostor. Tijelo u konstantnoj pripravnosti, dozvoljava iznenađenja za razliku od rutinskog kretanja. Tijelo je više usmjereno na reagiranje, nego na akciju.

Izazov je pojačati svijest o tijelu, koje se približava kretanju izbjegavajući navike i rutine, držeći ga u stanju neizvjesnosti, stalnoj napetosti između pada i vraćanju ravnoteži. Pokret koji se ne pokazuje, ali se događa. Manipulacija nepovezanim tijelom, stalna mijena fluidnosti i deformacije, humor i zaigranost, teme su kojima se bavi ovaj plesni projekt.



O Studiju za suvremeni ples (SSP)

Studio za suvremeni ples osnovan je sezone 1962./63. pod umjetničkim vodstvom Ane i Vere Maletić. Prvi je ansambl suvremenog plesa u hrvatskoj i regiji. U pola stoljeća kontinuiranog djelovanja na hrvatskoj i međunarodnoj sceni, producirao je zavidan broj plesnih projekata kroz koje su oblikovane generacije vrsnih plesača, pedagoga i koreografa.

Ulazeći u nove oblike suradnje na projektima i koprodukcijama spremni na nove izazove, surađujući sa umjetnicima iz drugih područja umjetničkog djelovanja, SSP ostaje beskompromisan, nepredvidljiv i uvijek svjež.
Od mnogobrojnih priznanja najznačajnije su višestruke nagrade Hrvatskog glumišta, te 2012. strukovna nagrada UPUH-a za 50 godina postojanja ansambla.

Umjetničke voditeljice, Ana i Vera Maletić (od 1962.), Tihana Škrinjarić (od 1968.), Zaga Živković (od 1979.) i Bosiljka Vujović - Mažuran (od 1997.) kroz 126 produkcija, koprodukcija i suradnji sa umjetnicima različitih umjetničkih praksi, oblikovale su i mijenjale ansambl, poticale stjecanje novih znanja temeljenim na tradiciji inovacije u polju suvremenoga plesnog izraza.

Kroz uspješnu suradnju sa inozemnim koreografima i pedagozima (K. Cremona, M. Farič, A. Papoulis, G. Kamnikar, A. Luteijn, G. Luštek, L. Farr, M. W. Smith, M. Kejžar, T. Stoffer, P. Juhasz, ..), organiziranjem nebrojenih radionica i seminara, SSP svojim visoko profesionalnim kriterijima producira upečatljive predstave i projekte.

Iako internacionalno aktivan, kroz kontinuirana gostovanja na recentnim festivalima, te pridruženim partnerstvom u EU projektu Spider 2010 - 2012., zadnjih godina SSP veliku važnost pridaje razvijanju i promociji hrvatske koreografske scene, prepoznajući kapacitete mlađeg naraštaja autora, i to kroz suradnju sa izuzetnim koreografkinjama i koreografima nove generacije: N. Ukrainczyk, M. Drobac, A. Mrak, I. D. Doždor, M. Ferlin, S. Tropp, B. Isaković, A. Janeva - Imfeld, osiguravajući platformu za kvalitetan rad. Isto tako, nastavlja suradnju sa već znanim imenima hrvatske plesne scene: M. Preis, D. Virant, K. Zec.

Tradicionalno, SSP inicira koreografske eksperimente plesača iz ansambla, ali i van njega, u okviru programa Male forme. Jednakom pažnjom stvara predstave za dječju publiku od kojih su neke doživjele i 250-u izvedbu.

Osim konstantnog rada na edukaciji vlastitog ansambla kroz suradnje stranih i domaćih plesnih pedagoga i koreografa, za rad SSP-a specifično je odgajanje novih članova u polju kreativne edukacije u okviru programa Podmladak.
 
 
(k.v.)
 
 
Dodatne informacije:
ZGportal Zagreb: naslovna stranica
1. listopada 2013. / zadnja izmjena: 14. rujna 2015.
 
 
arhiva najava po godinama:
 
2010
2011
2012
2014
2015
2016
2017
2018
najave po mjesecima 2013. godine
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZGportal Zagreb