ZGportal Zagreb
 
 
 
 
ZGportal Zagreb  
 
pregled kategorija
  GRADSKE VIJESTI     POSLOVNE VIJESTI     ZAGREBAČKI VODIČ          
  NAJAVE DOGAĐANJA     MAGAZIN & SCENA     SERVISNE INFORMACIJE          
ZGportal @ Facebook ZGportal @ Instagram  
ZGportal @ Twitter ZGportal @ Youtube Channel  
 
 
knjižnice grada zagreba
oglašavajte se na ZGportalu
pomozimo im
 
 
GDJE SAM?
>
>
>
>
izložba u msu-u
 
umjetnik koji se radovao otkrićima što ih je temeljito razrađivao ..

Retrospektiva - izložba Miroslava Šuteja u Muzeju suvremene umjetnosti

 
retrospektiva / miroslav šutej
 
Slikar, grafičar i dizajner - Miroslav Šutej - u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti od 29. lipnja do 3. studenoga 2013. godine, održava izložbu pod nazivom Retrospektiva.

Kustosica izložbe je Snježana Pintarić, a izložba se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića.



O izložbi Retrospektiva

Djelo Miroslava Šuteja (1936 - 2005) bogato je, raznoliko, metierski razgranato, ludičko, vizualno pamtljivo, uvijek na tragu nekog novog eksperimenta i propitivanja mogućnosti likovnog izričaja. Kritika ga je jednodušno smatrala autentičnim inovatorom, pronalazačem novih likovnih mogućnosti, podjednako u mediju crteža, grafike, kolaža, objekata i ambijenata.

Izložba s više od četiristo radova u kronološko - tematskom slijedu nastoji obuhvatiti sve faze Šutejeva stvaralaštva. Usto, mnogi će radovi biti animirani, npr. kolaži i mobili te tako pokazati svu dinamičnost i vedrinu tog golemog opusa. Posebno će biti izdvojene neke njegove tematske preokupacije poput antimode ili figura, ciklusa Aure, nadahnutog kineskom umjetnošću.

Prvi puta u prostoru izložbe bit će kutak za djecu: Mini Šutej, u kojem će biti radionica, interaktivni modeli nadahnuti Šutejevim radovima te Toshibini tableti s animacijama i mogućnošću pretraživanja djela. Izložbu prati i bogat edukativni program, predavanja i tematski razgovori.

kaos / miroslav šutejRetrospektivnom izložbom obuhvatili smo skoro pedeset godina dugi niz umjetnikovih različitih tematskih i medijskih promišljanja ostvarenih u mnogobrojnim ciklusima - od figurativnih studentskih crteža i gvaševa iz dugoreških dvorišta nastalih pod utjecajem nadrealizma i picassovskog kubizma do apstraktnih slikocrteža iz devedesetih godina u kojima sažima svoj cjelokupan rad.

Željeli smo pokazati što više `različitih Šuteja` koje smo tijekom desetljeća mogli pratiti na manjim izložbama, na kojima se najčešće predstavljao s najnovijim radovima i koji su u najvećoj mjeri ostali teško sagledivi unutar njegova cjelokupnog opusa. Izložba nam pruža mogućnost da prvi put sagledamo ne samo brojnost njegovih tematskih krugova, nego i uzročno - posljedične veze koje su u određenom trenutku vodile prema nalaženju likovnih rješenja ili pak naglom napuštanju istraživanja i okretanju nečemu posve novom i drugačijem.

Ujedno, istaknuti su radovi koji su važni kako za umjetnikov razvojni put tako i za povijest hrvatske likovnosti druge polovine 20. stoljeća, a koje hrvatska publika nije imala prigodu vidjeti - poput Bombardiranja očnog živca (koju je 1965. godine otkupio Museum of Modern Art iz New Yorka kao jedan od vrhunskih primjeraka hrvatskog pop-arta pa je otad naša publika nije imala priliku vidjeti), ambijenta Kiša i instalacije Identitet (iz Universalmuseuma Joanneuma u Grazu, nikad izlagani u Hrvatskoj - te prezentirati one cikluse koji su nastali usporedo sa svjetskim trendovima, npr. skice za ambijente i ciklus Antimoda rađene u duhu pop-arta iz šezdesetih godina, kao i one radove koji zadivljuju profinjenošću izvedbe i besprijekornom estetizacijom i za koje jednostavno moramo reći da izazivaju čisto bezinteresno sviđanje.

Pokušali smo na nekoliko mjeseci uhvatiti tog neuhvatljivog i šutljivog individualca koji je rijetko govorio o svom radu, umjetnika koji se nije udruživao u grupe i pisao manifeste, nego se, upravo suprotno, opirao svrstavanju u bilo kakve stilske ili teorijske ladice, autora koji je ostvarenjima na području dizajna ušao u sferu svakodnevnog života najizloženiju javnosti, ali za kojega i danas možemo reći da ga nedovoljno poznajemo. Velikim brojem izložaka, više od četiristo, željeli smo pokazati oblikovno bogatstvo Šutejevih radova.

Sonja Briski Uzelac u tekstu za katalog zaključila je: `On je bio umjetnik koji se radovao otkrićima što ih je temeljito razrađivao, s kumulativnim iskustvom, s respektabilnom upornošću i strašću, ulazeći stalno iznova, strpljivo, ali razigrano, u istraživačke avanture ruke, oka i duha.`



Miroslav Šutej - životopis

Slikar, grafičar i dizajner Miroslav Šutej rodio se u Dugoj Resi. Završio je Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu, a potom studirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, gdje je diplomirao u grafičkoj klasi profesora Marijana Detonija 1961. godine. Bio je suradnik majstorske radionice Krste Hegedušića (1961 - 1963), a kao stipendist francuske vlade boravio je 1964/1965. u Parizu.

Samostalno izlaže od 1962. godine. Priredio je oko 200 samostalnih izložbi diljem svijeta. Na skupnim izložbama sudjeluje od 1960, a od 1963. godine i na međunarodnim grafičkim bijenalima u Ljubljani, Tokyu, Krakowu, Bradfordu, Mulhousu, Frechenu, Grenchenu, Liègeu, Vancouveru, Jyväskyläu, Seoulu, Yokohami, Zagrebu te na bijenalima crteža u Rijeci, Wroclawu, Beču, Zagrebu itd.


Za svoj rad dobio je šezdesetak nagrada. Bavio se i televizijskom animacijom, scenografijom te dizajnom i uređenjima interijera. Oblikovao je zastavu i grb Republike Hrvatske, te grb i zastavu Predsjednika Republike Hrvatske. Uz Šimuna Šuteja i Vilka Žiljka oblikovao je novčanice hrvatske kune.

Bio je profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i u Širokom Brijegu te redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (tj. akademik).

Živio je i radio u Zagrebu i Kutini, a od 1968. boravio je i radio svake godine po tri mjeseca u Motovunu u Istri, gdje je, njemu u čast 19. prosinca 2012. godine osnovana Fundacija Miroslava Šuteja.
 
 
(k.v.)
 
 
Dodatne informacije:
gradski vodič: muzeji u zagrebu
ZGportal Zagreb: naslovna stranica
20. lipnja 2013. / zadnja izmjena 15. prosinca 2015.
 
 
arhiva najava po godinama:
 
2010
2011
2012
2014
2015
2016
2017
2018
najave po mjesecima 2013. godine
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZGportal Zagreb