Putujuća izložba Anne Frank - povijest za sadašnjost na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu.
Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.
Izložba Anne Frank - povijest za sadašnjost besplatna je i otvorena za javnost: od 10. listopada do 30. studenog 2013. godine u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, gdje će se održavati i organizirani grupni posjeti za srednje i osnovne škola.
Izložbu možete razgledati od utorka do nedjelje od 11 do 17 sati.
"Svrha priče o Anne Frank jest progovoriti o temama koje su i danas aktualne u našem društvu, o djeci koja bivaju žrtvama diskriminacije i zločina protiv čovječnosti diljem svijeta", rekla je predsjednica HERMES-a, Julia Mikić prigodom otvorenja izložbe, koja je u Hrvatskoj proširena panelima posvećenima ratovima na našim prostorima.
Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a nakon Zagreba gostovat će i u Osijeku, Rijeci i Splitu. U Hrvatskoj se odvija u sklopu 750.000 kuna vrijednog projekta Povijest za svijest koji financira Europska unija, a koji je podržao i predsjednik Ivo Josipović. Posjetitelje će kroz izložbu voditi posebno obučeni učenici, volonteri na izložbi.
O Anne Frank
Djevojčica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. godine zabilježen je zadnji zapis u dnevniku.
Otkriveno je skrovište u kojem se s obitelji skrivala, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik. |