Izložba Ede Murtića iz ciklusa ratne tematike, održat će se od 23. veljače do 28. ožujka 2010. godine u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu.
Zanimljivo je da će se na njoj će po prvi put biti predstaviti Murtićeva djela inspirirana zbivanjima u Domovinskom ratu.
Izložba donosi preko 350 gvaševa i crteža iz ciklusa Kosturi i Žice iz logora te gvaševi iz ciklusa Oči straha nastali 90-ih godina prošlog stoljeća, kao i predlošci za grafičku map Jama, a cijela izložba je podijeljena na
12 ratnih ciklusa. Ono što je najistaknutije na izložbi je cjelina city lights, crteži koji su uvećani pod svjetlom kako bi što bolje prikazali sva ljudska stradanja, odnosno rat, i sve ono što rat nosi sa sobom.
Osebujnim postavom, city light formatima i videoprojekcijama, izložba će biti svojevrsna instalacija usklađena s posebnošću prostora Umjetničkog paviljona.
Djelima iz Donacije Murtić bit će predstavljen presjek umjetnikova stvaralaštva od studentskih početaka do radova s posljednje izložbe održane 2004. godine u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, a time i sve tehnike u kojima se Murtić ogledao - od crteža, grafika i gvaševa, preko pastela i ulja na platnu, do tapiserija, keramika i murala izvedenih u tehnici emajla.
Autor koncepcije izložbe, povjesničar umjetnosti Branko Franceschi, objasio je kako se izložba tematski i formalno nastavlja na veliku prezentaciju Murtićeve ostavštine u sarajevskoj Vijećnici 2008. godine. Dok je sarajevska izložba sadržavala i izbor ulja na platnu velikih dimenzija, postav u zagrebačkom Umjetničkom paviljonu predstavlja isključivo Murtićev crtački opus.
Publici se po prvi put na jednom mjestu prikazuju ciklusi nadahnuti ratnim stradanjima tijekom druge polovice 20. stoljeća, koje je Murtić nedovoljno eksponirao, a nakon 1984. godine sve intenzivnije stvarao.
Edo Murtić doživio je dva rata, koja su iza sebe ostavila razaranja, ubijanja, pustoš i tjeskobu, a njegove vizije iz 80-tih ubrzo su se pretvorile u realnost 90-tih godina. |