Tjedan suvremenog plesa, jedan od najvažnijih i najvećih plesnih festivala u regiji u svom 27. izdanju, osim u Zagrebu i Rijeci, po prvi puta će se zbivati i Splitu. Trajat će od 24. svibnja do 4. lipnja 2010. godine, a na programu je čak 48 izvedbi 28 vrhunskih predstava iz 16 zemalja, od čega čak tri premijere.
Središte izuzetno bogatog festivalskog programa od ove će godine biti Zagrebački plesni centar u Ilici 10, no plesat će se i na brojnim drugim gradskim pozornicama - od Scene Travno do Zagrebačkog kazališta mladih i Gavelle.
Događanja na Tjednu suvremenog plesa
Kao poseban uvod u festival, u subotu, 22. svibnja cijelog će se dana plesati u Zagrebačkom plesnom centru, a u sklopu europskog projekta Beyond Front@. Program za javnost započinje u 17 sati Dance Communication Labom, na koji stiže publika iz Mađarske, Slovenije i Austrije, a pred kojom će improvizacijski session sa plesačima iz četiri europske zemlje voditi Iva Hladnik.
Slijedi prezentacija rada najmlađe generacije domaćih plesača, učenika Škole suvremenog plesa Ane Maletić, a od 21 sat, na programu je gostovanje predstave The Unknown, jedne od najproduktivnijih mađarskih koreografkinja - Eve Dude.
Dio projekta Beyond Front@ je i predstava Srh, proslavljenog slovenskog koreografa Matijaža Fariča, koja je na programu Tjedna suvremenog plesa u ponedjeljak, 24. svibnja.
Tradicionalno eklektičan festivalski program i ove će godine predstaviti različite generacije i koreografa i njihove raznorodne estetike. Tematski, veliki broj ovogodišnjih predstava karakteriziraju teme ljubavi i žudnje, i to u izvedbi vrhunskih, pretežno muških ansambala.
Upravo to značajke su jedne od najvećih atrakcija festivala, gostovanja belgijske Compagnie Thor sa u siječnju praizvedenom predstavom To the ones i love, koju su kritičari već proglasili jednom od najvećih senzacija sezone. Koreograf Thiery Smiths odlučio se, naime, u slavljeničkoj, 20. sezoni, za radikalan povratak čistom, visokoestetiziranom plesu u izvedbi 9 plesača afričkog podrijetla, i to uz remiksiranu - Bachovu glazbu.
Festival će i zatvoriti skupina muških plesača, i to pod vodstvom legenardnog kanadskog koreografa Daniela Léveilléa, a koja u Zagreb stiže nakon posebnog gostovanja na Venecijanskom biennalu. Ljubimac zagrebačke publike i dalje ne odustaje od istraživanja koreografskih mogućnosti golog tijela, a ovaj put stiže sa čak dva naslova - Posvećenjem proljeća i Amour, acide et noix.
Dvije predstave u programu Tjedna ima i jedna od najvećih zvijezda izraelske, ali međunarodne scene, dobitnica njujorške nagrade Bessie, Yasmeen Godder, dok će pak američku scenu predstavljati, po New York Timesu jedno od najvećih otkrića posljednjih godina - Trajal Harrel - europskoj publici poznat i kao umjetnički voditelj programa danceWeb bečkog Impulstanz festivala.
Na Tjedan se nakon punih 19 godina vraćaju legendarna kreatorica koreodrame, Nada Kokotović (sa predstavom po tekstu austrijskog književnog enfant terriblea, Petera Handkea), ali španjolske zvijezde, ansambl Lanonima Imperial, čiju predstavu Variacions Al?leluia, kritičari nazivaju `rasplesanom džepnom rock and roll operom`.
Od novih imena, na programu će se naći slovačko otkriće sezone, Les SlovaKs, potom vodeće mlade brazilske i portugalske autorice, Astrid Toledo i Sonia Baptista, dok će jake regionalne koregrafske snage u sklopu europskog projekta Beyond Front@ između inih zastupati Miloš Sofrenović, Iskra Šukarova i Dejan Srhoj.
Drugi veliki europski projekt koji će se predstaviti na festivalu bit će inicijativa W-est_Where, u sklopu koje je nastala i predstava Ruine, bosansko-franscuske koreografkinje i štićenice Jozefa Nadja - Jasmine Prolić.
Prva od tri festivalske premijere bit će europska koprodukcija To Whom It May Concern slovenskih mladih koreografa Rosane Hribar i Gregora Lušteka, u izvedbi hrvatskih plesača odabranih na audicijama u Zagrebačkom plesnom centru.
Slijedi istovremeno i hommage i propitivanje utjecaja kultne koregrafkinje Pine Bausch - Ovo (ni)je moja šuma - autora i izvođača Silvie Marchig i Darka Japelja te teatrologinje Nataše Govedić, dok treći premijerni naslov, predstavu naslovljenu Kritika - djelo u nastajanju potpisuje autorica Katarina Đurđević.
U sklopu posebnog, riječkog dijela programa, publika će imati prilike upoznati i budućnost domaće plesne i performerske scene, u sklopu projekta WARP2, dok će se prvi ikad program Tjedna suvremenog plesa u Splitu, na scenu tamošnjeg Gradskog kazališta lutaka dovesti tri iznimne ovogodišnje hrvatske produkcije.
Festival će pratiti i posebni gosti, koreografi, selektori festivala i promotori vodeći europskih plesnih centara Portugala, Velike Britanije, Italije, Nizozemske i Danske, Francuske, Slovenije, Mađarske a s kojima, uz potporu Europske unije, HIPP realizira projekte poput Beyond Fronte, W-est Where te Choreoroam, ali i predstavnici međunarodnog kongresa ISPA kojeg u Zagrebu organizira Ansambl LADO, a s kojima će biti organizirani posebni razgovori na temu plesa.
Uz sve navedeno, 27. Tjedan suvremenog plesa ponudit će i bogat program popratnih događanja, svakodnevnih predavanja i filmskih projekcija (s početkom u 12 i 18 sati), razgovora s umjetnicima (od 23 sata), te dva velika festivalska partya, a koje će se odvijati u festivalskoj bazi, Zagrebačkom plesnom centru, u Ilici 10.
Tijekom cijelog festivala u ZPC će biti postavljena i izložba Izleti, plesnih motiva u prirodi, jednog od ponajboljih domaćih fotografa srednje generacije, Jasenka Rasola.
Profesionalnim plesačima bit će pak posebno zanimljivi programi višednevnih majstorskih radionica koje će u sklopu festivala voditi Thierry Smits i Yasmeen Godder.
Ulaznice za sve predstave, kao i posebne festivalske propusnice i kompleti s popustom, u prodaji su u Zagrebačkom plesnom centru, dok se ulaznice za izvedbe u Rijeci i Splitu biti mogu nabaviti sat vremena prije izvedbi na blagajnama HKD Sušak i Gradskog kazališta lutaka.
27. Tjedan suvremenog plesa odvija se uz potporu Ministarstva kulture RH, Ureda za kulturu,obrazovanje i šport Grada Zagreba, Ureda za kulturu Grada Rijeke, Primorsko - goranske županije, Ureda za kulturu Grada Splita, Cameo Instituta, Flamanskog ureda, Ramul Instituta, Velesposlanstva Države Izrael, Društva izraelsko - hrvatskog prijateljstva i Canada Council for the Arts.
Projekte Beyond Fronta i W-Est Where financiraju European Commission i European Cultural Foundation.
Više o programu i samom Tjednu suvremenog plesa doznajte na njihovoj službenoj internetskoj stranici. |