Kineski sindrom napet je politički triler iz 1979. godine, a koji se bavi tematikom nuklearne sigurnosti i moralnih dilema koje proizlaze iz ekoloških i tehnoloških pitanja. Film je režirao James Bridges, a glavne uloge tumače Jack Lemmon, Jane Fonda i Michael Douglas. Iako na prvi pogled film djeluje kao napeti triler, duboko istražuje ozbiljna pitanja o nuklearnoj energiji, korporativnoj pohlepi i odgovornosti prema javnosti.
Radnja filma Kineski sindrom ili The China Syndrome, kako se zove u originalu, smještena je u američku nuklearnu elektranu. Glavni junaci su televizijska novinarka Kimberly Wells koju glumi Jane Fonda, njezin kamerman (Michael Douglas) i inženjer nuklearne elektrane Jack Godell (Jack Lemmon). A nakon što Wells i njezin tim svjedoče nesreći u nuklearnoj elektrani, gdje dolazi do kvarova u reaktoru, Godell postaje ključna osoba koja upozorava na moguće opasnosti i zataškavanje stvarnih posljedica. Dok se Godell bori da istina izađe na vidjelo, Wells mora odlučiti. Hoće li se prikloniti moćnim interesima ili će rizikovati svoju karijeru i osobnu sigurnost kako bi otkrila cijelu priču…
- PROČITAJTE VIŠE: 3D printer | Inovativna tehnologija koja omogućava stvaranje fizičkih objekata iz digitalnih modela
Naziv filma, Kineski sindrom, referira se na teoretski scenarij koji uključuje taljenje jezgre nuklearnog reaktora. U tom scenariju, jezgra reaktora se pregrijava i topi. I to se topi do te mjere da bi prošla kroz Zemlju i došla na drugu stranu, sve do Kine. Baš je zbog te misli naziv filma postao simbol ekstremnog, ali potencijalnog nuklearnog rizika. Iako film ne tvrdi doslovno da bi to moglo zapravo dogoditi, on koristi tu sliku kao metaforu za katastrofalnu snagu nuklearnih nesreća i nepopravljive posljedice koje bi one mogle imati na ljude i okoliš.
Film je nastao u vremenu kada su postojale velike zabrinutosti zbog sigurnosti nuklearnih elektrana
Osobito nakon nesreće u nuklearnoj elektrani Three Mile Island iz 1979. godine, koja je također bila utemeljena na stvarnom događaju. Kineski sindrom savršeno se uklapa u društveni kontekst tog vremena. Naime, tada je zabrinutost zbog mogućih nuklearnih nesreća bila u porastu, a povjerenje u korporacije i vlade bilo poljuljano. Iako je film fikcija, mnogi su ga gledali kao ozbiljan upozoravajući znak.
Jedna od glavnih tema filma je borba između korporativnih interesa i interesa javnosti. U filmu, korporacije koje upravljaju nuklearnim reaktorima rade sve kako bi sakrile istinu o nesreći, pokušavajući spriječiti bilo kakav negativan publicitet i očuvati profit. S druge strane, Godell, kao inženjer i osoba s osobnim integritetom, želi ispraviti nepravdu i upozoriti na opasnost. A to postavlja pitanje uloge pojedinca u suočavanju s institucionalnom korupcijom i zataškavanjem.
Izvođenje i likovi u filmu Kineski sindrom također nose veliku emocionalnu težinu
Jack Lemmon je ostvario jednu od svojih najboljih uloga kao Jack Godell, prikazujući duboku unutarnju borbu između profesionalne odgovornosti i osobnog morala. Jane Fonda, u ulozi novinarke koja je u dilemi, daje snažnu izvedbu, ističući konflikte koje novinari često doživljavaju u situacijama gdje se suočavaju s korporativnim interesima i javnom odgovornošću.
The China Syndrome je i danas vrlo relevantan film. Naime, on postavlja važna pitanja o sigurnosti u industriji energije, osobito u pogledu nuklearnih postrojenja. Dodajmo i da je film bio izuzetno utjecajan, jer je potaknuo širu javnu raspravu o sigurnosti nuklearnih reaktora. Ali je potaknuo rasprave o tome koliko su korporacije spremne ići da bi zaštitile svoje interese, čak i na štetu javne sigurnosti. Više o ovom političkom trileru možete doznati na IMDB-u, a na toj stranici on ima ocjenu 7.4/10.