Međunarodna organizacija vodenih sportova znana i kao World Aquatics, početkom studenog 2024. godine, točnije, u subotu, 9. studenog, značajno je promijenila pravila na kojima počiva vaterpolo. A te promjene su uvedene s ciljem ubrzanja igre i povećanja dinamike. Također, one su uvedene s ciljem povećanja atraktivnosti i dinamike igre, ali, izazvale su i različite reakcije u vaterpolskoj zajednici. Neki stručnjaci i treneri izražavaju zabrinutost zbog brzine implementacije bez prethodnog testiranja, dok drugi smatraju da će ove promjene pozitivno utjecati na popularnost sporta.
Vaterpolo je kao igra doživio brojne ključne promjene
- Skraćenje terena: Duljina igrališta smanjena je s 30 na 25 metara, što je standard koji je već bio prisutan u ženskom vaterpolu.
- Skraćenje vremena napada:
- Prvi napad sada traje 25 sekundi umjesto dosadašnjih 30 sekundi (kod žena ostaje 30 sekundi).
- Drugi napad skraćen je s 20 na 15 sekundi.
- Vrijeme napada s igračem više također je smanjeno s 20 na 15 sekundi.
- Povećanje broja igrača: Ekipe sada mogu imati 14 igrača umjesto dosadašnjih 13. Ako tim ima samo jednog golmana, sastav može brojati 12 igrača. Također, uvedena je mogućnost da ekipa igra sa sedam igrača u polju bez golmana, pri čemu nijedan igrač ne smije braniti šut s dvije ruke.
- Uvođenje trenerskog izazova (challenge): Treneri imaju pravo jednom tijekom utakmice zatražiti video provjeru u sljedećim situacijama:
- Je li gol postignut ili nije.
- Dosuđivanje peterca.
- Brutalni prekršaj.
- Šut nakon isteka vremena.
- Problemi s elektronikom. Ako je zahtjev opravdan, trener ima pravo na još jedan zahtjev.
- Mogućnost igranja bez golmana: Ekipe mogu igrati sa sedam igrača u polju bez golmana, pri čemu nijedan igrač ne smije braniti šut s dvije ruke. Također, bilo koji igrač može tijekom utakmice staviti crvenu kapicu i preuzeti ulogu golmana ako za to postoji potreba, pod uvjetom da ekipe imaju rezervne crvene kapice.
- Detaljan popis pravila igre vaterpolo možete doznati na Wikipediji.