U trenutku kada se traži sve veća individualnost glazbenog identiteta, a doba posvemašnje trivijalizacije izraza, posebnu ulogu ima Chansonfest, festival proizišao iz ideje o očuvanju i preobrazbi za novo doba tzv. Zagrebačke škole šansone. A ove će, 2024. godine, Chansonfest dočekati ljubitelje ovog filigranskog žanra na koncertu u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog u ponedjeljak, 4. studenog, s početkom u 20 sati.
Uz Festivalski orkestar nastupit će renomirani vokalni solisti u sveukupno 17 novih skladbi koje su odabrane putem natječaja. Izvedbom će ravnati maestro Josip Cvitanović, program voditi Antonia Ćosić, a cjelokupni koncept i uređenje potpisuje umjetnički ravnatelj Hrvoje Markulj.
- PROČITAJTE VIŠE: Trg bana Jelačića | Glavni zagrebački trg, ali i povijesni spomenik i simbol identiteta Zagreba i Hrvatske
“Ovogodišnji izbor čine skladbe, odabrane sasvim u skladu s postulatima šansone. U nastavku ovog napisa navodimo ih sve, a posebnost je svojevrsno gostovanje Ibrice Jusića koji obilježava ove godine osamdeseti rođendan i šezdeset godina umjetničkog djelovanja”, rekao je Hrvoje Markulj, umjetnički ravnatelj zagrebačkog festivala šansone.
Priča o zagrebačkoj šansoni počinje davne 1964. godine
“Tada je skupina autora u okviru Zagrebačkog festivala zabavne glazbe u Gavelli održala koncert tzv. slobodnih formi sa skladbama koje su kvalitetom stihova i glazbe otvorili neke nove prostore. Nova je forma te zahtjevnije pjesme u kulturnoj javnosti ubrzo prihvaćena. Ali je i prepoznata kao Zagrebačka škola šansone. Nakon niza uspješnih godina, večeri šansone prestaju, no godine 1998., njezini štovatelji, okupljeni oko zajedničke ideje obnove Zagrebačke škole šansone, a to su Hrvoje Hegedušić, Hrvoje Markulj, Dalibor Paulik, Zvonko Špišić i Zvonko Zidarić, pokreću Chansonfest na kojemu, pored renomiranih autora tog žanra, otvaraju prostor i za nove autorske i izvođačke senzibilitete”, dodao je Mrkulj.
“Šansona, kao urbani žanr i sadržaj, primjeren je našem kulturnom prostoru oslikavajući suvremeni život na poseban, poetski način. Dobar odaziv publike i kritike otkrio je da u Zagrebu postoji potreba za izvođenjem šansone, žanra specifičnog za Zagreb, kojim su se naši perspektivni šansonijeri plasirali i na međunarodnoj sceni te bili uzor drugima”, rekao je kraj Hrvoje Markulj.
Chansonfest ima drukčiji i delikatniji glazbeni izričaj u odnosu na ostalu “zabavnu” glazbu
“Zagrebačka škola šansone nešto je s čim sam se susreo još 70-ih godina 20. stoljeća, u najranijoj mladosti. Bio je to drukčiji i delikatniji glazbeni izričaj u odnosu na ostalu zabavnu glazbu”, sjeća se Josip Cvitanović koji je na proteklih četrnaest izdanja festivala Chansonfest glazbeni producent i dirigent, koji sudjeluje u odabiru pjesama.
Maestro nam daje i definiciju žanra. “Mnogi ljubitelji glazbe pa i profesionalni glazbenici, mišljenja su da je šansona pjevač u crnom, pariška harmonika, isključivo nježna glazba i slično. A zapravo je to uglazbljena poezija. To je razlikuje od standardne zabavne glazbe, gdje se u pravilu prvo napiše glazba, a potom pišu stihovi na melodiju. Šansona nikad nije ograničena glazbenim stilom. Njezin jedini uvjet je da poezija bude kvalitetna”, tvrdi Cvitanović i poručuje autorima šansone da pišu skladbe iz srca, neopterećeni ustupcima izdavaču, organizatoru ili publici.
Popis skladbi koje će biti predstavljene na festivalu šansone Chansonfest 2024
- Andrej Baša: Zašto tako brzo prolazi sve | glazba, stihovi arr.: Andrej Baša
- Bok blues: Na tramvajskoj stanici | glazba: Zoran Haraminčić; stihovi Ivica Kasumović; arr. Zoran Haraminčić
- Damir Tomić Maduna: Pozdrav dobroti | glazba: Damir Tomić Maduna; stihovi Enes Kiševć; arr. Matej Meštrović / Stipan Popović
- Darko Domijan: Kako god okreneš mila | stihovi: Željko Krznarić; arr. Branko Glavan
- Davor Solanović: Zašutjet ću zauvijek | glazba i stihovi: Davor Solanović; arr.: Davor Solanović, Damir Galeković,Vedran Zec, Davor Dedić, Andrej Pejzić i Dario Hleb
- Dražen Žanko: Prokleta ljubav | glazba: Dražen Žanko stihovi: Ivica Krajač, arr.: Antonio Zadro
- Elma Burnić: Isti, glazba i stihovi: Elma Burnić
- Hrvoje Hegedušić: Pamtim ih po kosi | glazba i arr.: Hrvoje Hegedušić; stihovi Ljerka Hegedušić
- Ibrica Jusić: Harlekino | glazba: Ibrica Jusić; stihovi: Zlatko Crnec
- Igor Frajfogel: Pusti svoje kovrče | glazba i arr. Vedran Doležal
- Ivan Colarić feat. D.I.K: Grad koji znam | glazba i stihovi: Zoran Brajević; arr. Zoran Brajević / Predrag Martinjak
- Jacques Houdek: Pjesma života | glazba i stihovi: Željko Lončarić Žec; arr. Josip Cvitanović
- Nemanja Nešić: Susret | glazba, stihovi i arr.: Nemanja Nešić
- Rajko Suhodolčan: Proljetni san | glazba, stihovi i arr.: Rajko Suhodolčan
- Robert Funčić: Tiha | glazba, stihovi i arr.: Robert Funčić
- Robert Kanizsai: Srcem svim | glazba i arr.: Mirko Prišlin-Krešimir/Leko-Robert Kanizsai
- Sandro Bastiančić i Martina Majerle: Oblak | glazba i stihovi: Sandro Bastiančić; arr. Robert Funčić / Sandro Bastiančić
- više doznajte na službenoj Chansonfest Facebook stranici