Liga naroda (engleski: league of nations; francuski: societe des nation) bila je međunarodna organizacija osnovana 1920. godine, vrlo brzo nakon Prvog svjetskog rata, s ciljem očuvanja mira i sprječavanja budućih sukoba među državama. Dodajmo da je ovo bila prva velika organizacija te vrste u povijesti, a glavni zagovornik njenog osnivanja bio je američki predsjednik Woodrow Wilson. Liga naroda smatrala se važnim korakom prema globalnom multilateralizmu. No, usprkos plemenitim ciljevima, organizacija se suočila s brojnim izazovima i na kraju nije uspjela spriječiti izbijanje Drugog svjetskog rata.
Liga naroda osnovana je nakon što se 1919. godine potpisao Versajski ugovor (Treaty of Versailles), koji je formalno okončao Prvi svjetski rat. A jedan od glavnih ciljeva ovog ugovora bio je osigurati da se takav globalni sukob više nikada ne ponovi. I dodajmo, Liga je imala nekoliko ključnih ciljeva. A oni su bili promicanje kolektivne sigurnosti, razrješavanje međunarodnih sporova mirnim putem, razoružanje, zaštita manjina te ekonomska i socijalna suradnja među državama.
- PROČITATJE VIŠE: Film ceste | Znan i kao “road movie”, ovaj specifični filmski stil usmjeren je na putovanje kao osnovni tematski i narativni element
Liga naroda je temeljila svoje djelovanje na konceptu kolektivne sigurnosti, prema kojem bi napad na bilo koju državu članicu bio smatran napadom na sve države članice. Tako bi članice zajednički djelovale u obrani ugroženih država i time spriječile agresiju. Ideja je bila da će zajednički pritisak međunarodne zajednice biti dovoljan da odvrati potencijalne agresore od sukoba.
Liga naroda imala je tri glavna tijela – Skupštinu, Vijeće i Tajništvo
Skupština je bila sastavljena od predstavnika svih država članica i sastajala se jednom godišnje. Ovdje su države članice raspravljale o pitanjima važnim za međunarodne odnose i davale preporuke o daljnjim koracima. Vijeće je bilo izvršno tijelo Lige, a sastojalo se od stalnih i nestalnih članica. Stalne članice bile su najmoćnije države, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Francusku, Italiju i Japan. Vijeće je donosilo ključne odluke o sigurnosti i miru, a u slučaju prijetnji miru imalo je ovlasti nametnuti sankcije ili druge mjere.
Tajništvo je bilo administrativno tijelo koje je obavljalo svakodnevne zadatke i koordiniralo rad Lige. Liga je također imala nekoliko specijaliziranih agencija i komisija koje su se bavile specifičnim pitanjima, poput zaštite izbjeglica, suzbijanja trgovine ljudima i opojnim drogama te rada na standardizaciji rada u industriji.
Iako je Liga naroda imala ambiciozne ciljeve, ubrzo su se pojavili ozbiljni problemi koji su otežavali njezino djelovanje
Jedan od glavnih problema bio je nedostatak univerzalne podrške. Ironično, iako je Woodrow Wilson bio jedan od ključnih zagovornika osnivanja Lige, Sjedinjene Američke Države nikada nisu postale članica, budući da Senat nije ratificirao pristupanje. Također, mnoge velike sile, poput Sovjetskog Saveza i Njemačke, bile su isključene iz članstva u ranim godinama postojanja organizacije.
Drugi veliki problem bio je nedostatak stvarne moći Lige da provede svoje odluke. Iako je Liga imala ovlasti nametnuti ekonomske sankcije, nije imala vlastitu vojnu silu kojom bi mogla provesti svoje odluke. To je postalo očito kada su agresivne države, poput Japana u Mandžuriji 1931. i Italije u Etiopiji 1935. godine, ignorirale rezolucije Lige i nastavile s osvajanjima. A kako Liga nije uspjela spriječiti ove napade, ta nemoć je zapravo potkopala njezin kredibilitet.
Neuspjeh Lige naroda kulminirao je izbijanjem Drugog svjetskog rata 1939. godine
Liga nije bila sposobna spriječiti uspon fašizma i militarizma, a do početka rata bila je praktički neaktivna. Nakon rata Liga naroda službeno je raspuštena 1946. godine. A njene funkcije preuzela je nova organizacija – Ujedinjeni narodi (UN).
Iako Liga naroda nije uspjela u svom primarnom cilju očuvanja svjetskog mira, ostavila je važan trag u međunarodnoj diplomaciji. Također, mnogi koncepti i institucije koje je uspostavila Liga preneseni su u Ujedinjene narode. A to su Vijeće sigurnosti, specijalizirane agencije i mehanizmi za rješavanje međunarodnih sporova. Ukratko, Ujedinjeni narodi su na mnogo načina izravni nasljednik Lige naroda. No, ova organizacija ima veću globalnu potporu i jače mehanizme za provedbu odluka.
Zaključno, iako Liga naroda nije uspjela spriječiti Drugi svjetski rat. No, njen pionirski pokušaj stvaranja sustava kolektivne sigurnosti imao je veliki utjecaj na oblikovanje međunarodnih odnosa u 20. stoljeću. Više o ovoj organizaciji možete doznati na Wikipediji.