prosječna plaća | 2024.

Prosječna plaća u Hrvatskoj u prvom kvartalu 2024. godine dosegnula 1270 eura neto, no, većina radnika ipak zarađuje manje od tog iznosa

Prema podacima servisa MojaPlaća u prvom kvartalu 2024. godine prosječna mjesečna neto plaća s uključenim dodacima na plaću u Hrvatskoj je iznosila 1.270 eura neto. A to je 7% više nego prethodni kvartal i čak 16% više nego u istom razdoblju 2023. godine. No, medijan plaće je nešto niži i iznosi 1.190 eura. A to znači da većina radnika ima manju plaću od navedenog prosjeka. Dodajmo da je u odnosu na prošli kvartal medijalna plaća narasla 8%, a u odnosu na prvi kvartal prošle godine 19%. A to ukazuje na to da najniže plaće i dalje imaju veći rast od onih viših.

Osim menadžerskih zanimanja, gdje su plaće u prosjeku 100% više od prosječne, odnosno više od 2.500 eura, najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja (40% više od prosjeka, odnosno 1.781 euro) i informacijskih tehnologija (+26%, odnosno 1.596 eura). Najmanje prosječne plaće u Hrvatskoj imaju radnici u pomoćnim zanimanjima (-33% ili 845 eura), tekstilni radnici (-29%, odnosno 897 eura) te zaposleni u uslužnim djelatnostima (-26%, odnosno 937 eura).

Gledano prema zanimanjima, ne uzimajući u obzir hijerarhijske pozicije (menadžment), najvišu mjesečnu plaću imaju kontrolori leta, lead developeri te IT arhitekti. Najpotplaćeniji radnici u Hrvatskoj su šivači, frizeri i spremačice. U odnosu na prvi kvartal prošle godine, plaće su najviše rasle u najmanje plaćenim kategorijama. Točnije, u tekstilnoj industriji (45%) te pomoćnim i uslužnim zanimanjima (22%). Zanimljivo je da su primanja radnika iz najplaćenijih kategorija zanimanja rasle manje nego što je rastao prosjek.

U državnim tvtkama su plaće ispod prosjeka

Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu su 4% više od prosjeka te iznose 1.317 eura. S druge strane, primanja zaposlenika tvrtki u pretežno domaćem vlasništvu su 6% niža od prosjeka (1.192 eura). No, one su i najviše rasle u odnosu na godinu ranije, točnije 15%. Prosječne plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu se kreću oko 1.176 eura (-7%), a mjesečna zarada radnika zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi iznosi 1.116 eura (-12%). Dodajmo da su i one rasle i to 12% u odnosu na prvi kvartal 2023. godine.

Također, ovo istraživanje je provjerilo postoje li razlike u plaći radnika ovisno o veličini tvrtke u kojoj rade. Tako u tvrtkama s manje od 10 zaposlenih prosječna plaća iznosi 1.098 eura. To je 14% manje u odnosu na prosjek, ali su one i najviše narasle u odnosu na prošlu godinu – čak 17%. U tvrtkama koje broje do 19 zaposlenika plaća je 5% niža od prosjeka i iznosi 1.210 eura. Dodajmo i da je u odnosu na prošlu, 2023. godinu, plaća rasla 14%. I napomenimo, najviša prosječna plaća zabilježena je u velikim tvrtkama, a ona iznosi 1.274 eura.

Prosječna plaća je najviša u Zagrebu, a najniža na istoku Hrvatske

Najniže plaće i dalje su na istoku zemlje. Točnije, u Vukovarsko-srijemskoj (-19%), Virovitičko-podravskoj (-19%), Požeško- slavonskoj (-18%) te Ličko-senjskoj (-18%) županiji. Najviša prosječna plaća zabilježena je u Gradu Zagrebu (4% iznad prosjeka) te iznosi 1.327 eura (medijan 1.200 eura). No, zanimljivo, upravo u Zagrebu su plaće najmanje rasle u odnosu na prošlu godinu – svega 9%. U odnosu na isti kvartal prošle godine plaće su najviše rasle u županijama s nižim prosječnim plaćama: Sisačko-moslavačkoj (+19%), Vukovarsko-srijemskoj (+18%) te Bjelovarsko-bilogorskoj županiji (+18%).

Radnici s bogatim radnim iskustvom i višim stupnjem obrazovanja imaju veće plaće u odnosu na one s kraćim stažem i nižim obrazovanjem. Tako zaposlenici sa završenim postdiplomskim studijem ili nekom poslovnom školom (MBA) imaju u prosjeku 40% višu plaću od prosječne (1.778 eura). Da se studiranje isplati pokazuju i podaci da osobe s visokom stručnom spremom u prosjeku imaju 8% višu plaću od prosječne (1.368 eura) i čak 28% višu od radnika sa srednjom stručnom spremom koji u prosjeku imaju 1.067 eura, ili 16% manje od prosjeka.

Najvišu plaću, očekivano, imaju zaposlenici s više od 10 godina iskustva

U odnosu na prvi kvartal 2023. godine najviše su rasle plaće zaposlenicima s osnovnom (+16%) i srednjom školom (+14%). Zanimljivo, najmanje su rasle onima s visokom stručnom spremom (+7%). Također, analize pokazuju kako radnici bez iskustva, koji se nalaze na početku karijere, zarađuju 1.007 eura ili 21% manje od prosjeka. No, oni s godinom do dvije iskustva imaju plaću od 1.084 eura ili manju za -15% od prosjeka. Blizu prosječne hrvatske plaće dolazimo s tri do pet godina radnog iskustva. A nakon čega krećemo zarađivati više od prosječne plaće.

Najvišu plaću, očekivano, imaju zaposlenici s više od 10 godina iskustva. Ona iznosi 1.347 eura, odnosno 6% više od prosjeka. Kamen spoticanja je i dalje spol zaposlenika. U prvom kvartalu 2024. godine muškarci su u prosjeku zarađivali 17% više od žena. I dodajmo, medijan je statistička vrijednost koja bolje odražava stvarno stanje. Točnije, matematički, to je broj koji razdvaja sortiranu listu brojeva točno na pola. A time se u praksi sprječava da na njegov iznos pretjerano utječu jako mali ili jako veliki iznosi plaća. Više o servisu MojaPlaća koji je i napravio ovo istraživanje doznajte na mrežnoj stranici na adresi mojaplaca.hr.

Tagged