Uskoro počinje sezona zimskih godišnjih odmora tijekom kojih veliki broj hrvatskih građana putuje na daleke destinacije, odlazi na novogodišnje dočeke u inozemstvo, a brojni se odlučuju i za skijaške aranžmane u Austriji, Italiji i Sloveniji, no, uz svako putovanje, za bezbrižniji i sigurniji boravak u inozemstvu, preporuča se putno zdravstveno osiguranje koje je moguće prilagoditi potrebama i karakteristikama puta.
Važno je naglasiti kako se putno osiguranje razlikuje od osiguravajućeg društva do osiguravajućeg društva. Stoga pojedini osiguratelji nude putno osiguranje koje može uključivati i putno zdravstveno osiguranje. A drugi nude standardnu policu osiguranja koja uključuje osiguranje prtljage, osiguranje od otkaza ili prekida putovanja. Također, tu je i osiguranje od privatne odgovornosti.
- PROČITAJTE VIŠE: Otkrijte zašto su Dr. Pigley delikatesni čvarci postali neizostavan dio zagrebačke kulinarske scene
Svako putovanje sa sobom nosi svojevrstan rizik. A poglavito u slučaju aktivnog zimskog odmora kao što je skijanje, zbog većeg rizika od nastanka nezgoda. Iako je skijanje jedan od najpopularnijih zimskih sportova, ne treba zanemariti činjenicu kako i na snijegu vrebaju brojne opasnosti gdje ozljede nisu rijetkost. Napomenimo da se one broje u tisućama svake sezone. A neke od njih završe i s ozbiljnim posljedicama.
Zanimljiv je podatak kako je broj skijaških ozljeda u Švicarskoj u 2018. godine porastao
Dodajmo da je najveći planinarski klub u Švicarskoj, Švicarski Alpski klub, objavio podatak kako su spašene 2.753 osobe. A to je porast od 20% u odnosu na 2017. godinu. Svakako valja istaknuti činjenicu i da austrijska gorska služba spašavanja u slučajevima helikopterske intervencije minutu leta za unesrećene naplaćuje 80 eura. A čak 60% svih akcija spašavanja otpada na skijališta.
Bezbrižan zimski odmor stoga se vrlo lako može pretvoriti u financijski gorko i fizički bolno iskustvo. Pogotovo ako na odmor odlazite bez adekvatnog osiguranja. Stoga Hrvatski ured za osiguranje građanima izričito preporuča ugovaranje putnog osiguranja. Ova vrsta osiguranje, uz povoljnu naknadu, omogućuje širok spektar pokrića. A to su bolničko ili kliničko liječenje za vrijeme puta i boravka u inozemstvu. Liječenje u javnim i privatnim ustanovama. Prijevoz osiguranika u zdravstvenu ustanovu u slučaju nezgode, bolesti ili smrtnog slučaja, trošak prijevoza od strane službi za spašavanje itd.
Zbog većeg rizika od nezgode prilikom putovanja i boravka u inozemstvu te izbjegavanja troška vlastitih sredstava u raznim neprilikama, preporuka je ugovoriti i putno zdravstveno osiguranje koje predstavlja sveobuhvatnu i višestruku zaštitu. I to kako u slučaju nezgoda, ozljeda ili bolesti ne biste bili prepušteni sami sebi.
Putno zdravstveno osigranje ima brojne prednosti
Prednosti putnog zdravstvenog osiguranja očituju se i u pokriću medicinskih tretmana, lijekova i medicinskih pomagala u punom iznosu bez obzira na pravila o participaciji zdravstvenog sustava zemlje u kojoj se usluga pruža. Putno zdravstveno osiguranje moguće je ugovoriti i na kraći period, a njegova komparativna prednost zasigurno je i cjenovna prihvatljivost, ali i činjenica da obuhvaća veći opseg pokrića u gotovo svim zemljama svijeta.
Nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju, svi građani koji su korisnici obveznog zdravstvenog osiguranja ostvaruju pravo na Europsku karticu zdravstvenog osiguranja (EKZO) koja se besplatno ugovara u Hrvatskom zavodu za zdravstvenog osiguranje. Temeljem te iskaznice osiguranici ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu tijekom privremenog boravka u zemljama članicama Europske unije.
Obvezno zdravstveno osiguranje štiti nas u državi u kojoj imamo prebivalište
Ali i u zemljama Europske unije uz predočenje Europske kartice zdravstvenog osiguranja te u zemljama s kojima Hrvatska ima sklopljen ugovor o međunarodnoj zdravstvenoj zaštiti. A to su Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Makedonija i Turska.
Važno je naglasiti kako Europska kartica zdravstvenog osiguranja nije alternativa putnom zdravstvenom osiguranju iz razloga, jer pokriva samo troškove neodgodive zdravstvene zaštite i to isključivo u javnim ustanovama. Također, ona nije ni jamstvo za besplatnu uslugu, budući da se zdravstveni sustavi država u Europskoj uniji razlikuju stoga će osiguranik HZZO-a možda morati platiti određene usluge koje su u Hrvatskoj besplatne. Sve dodatne informacije doznajte na mrežnim stranicama HZZO-a na adresi hzzo.hr.