U prostorijama Zvjezdarnice Zagreb u Opatičkoj ulici 22 održat će se predavanje “Kako i gdje su nastali kemijski elementi teži od željeza?”. Predavač je Ante Ravlić s Prirodoslovno matematičkog fakulteta – Odjela za fiziku Sveučilišta u Zagrebu, a predavanje se održava u srijedu, 5. listopada 2022. godine s početkom u 20 sati.
Nukleosinteza je proces koji se stvaraju kemijski elemenati. Krenula jednom kada se svemir dovoljno ohladio da je mogao nastati deuterij – vezano stanje protona i neutrona. No nedugo nakon Velikog praska tzv. primordijalna nukleosinteza završava formacijom tek lakših jezgara poput litija i berilija. Sljedeći korak u nukleosintezi je zbilja nevjerojatan. Odvija se u unutrašnjosti zvijezda i zahtjeva vezanje tri helij-4 jezgre u ugljik-12. Tijekom životnog ciklusa zvijezda formiraju se ostali kemijski elementi sve do željeza koje predstavlja nuklearni pepeo – nukleosinteza u zvijezdama prestaje. No, što je s elementima težim od željeza?
Jedna polovica elemenata težih od željeza je nastala relativno mirnom apsorpcijom neutrona u unutrašnjosti crvenih divova. Druga polovica koja uključuje teške stabilne jezgre poput zlata i uranija svoje postojanje duguje najekstremnijim nebeskim pojavama – eksplozijama supernova i stapanjima neutronskih zvijezda. Iako vrlo rijetke, ove pojave omogućuju potrebne uvjete za formaciju teških elemenata. No, sami mehanizmi odvijanja nukleosinteze u ovim okruženjima nisu u potpunosti poznati te su jedna od “hot” tema u području nuklearne astrofizike. Više o kemijskim elementima doznajte na Wikipediji.