INA je počela proizvoditi prirodni plin iz nove bušotine Ika B-1R-DIR. Sama proizvodnja simbolički je počela spajanjem na postojeće proizvodne sustave platforme IKA B. Bušotina se nalazi na plinskom polju Ika koje je dio eksploatacijskog polja Sjeverni Jadran.
Bušotina Ika B-1R-DIR uspješno je spojena na postojeći Inin proizvodni sustav u sjevernom Jadranu. Time je osiguran ulazak novih 150.000 kubnih metara prirodnog plina dnevno u hrvatski plinski sustav. Godišnja proizvodnja nove bušotine kretat će se na razini od gotovo 55 milijuna kubika, što u ovom trenutku predstavlja gotovo 7% ukupne Inine proizvodnje plina na moru i kopnu.
- PROČITAJTE VIŠE: Vrijeme u Zagrebu | Vremenska i biometeorološka prognoza za grad Zagreb i Zagrebačku županiju
Svrha programa Razradni program sjeverni Jadran bila je definirati sve potencijalne lokacije za nova bušenja na sjevernom Jadranu. Time bi se zaustavio očekivani prirodni pad proizvodnje na sva tri Inina eksploatacijska polja na kojima je operator. Podsjetimo, ta polja su Sjeverni Jadran, Marica i Izabela. Realizacija je, unatoč globalnoj pandemiji koronavirusa, započela u rujnu 2020. godine, a do sada su izrađene tri nove bušotine.
Nova bušotina rezultat je Ininih aktivnosti koje su započele 2019. godine
Ika B-1R-DIR prva je puštena u proizvodnju, a početkom travnja 2022. godine očekuje se puštanje u proizvodnju i druge bušotine pod nazivom Marica-D-DIR. Dodajmo da je očekivana dnevna proizvodnja oko 40.000 kubnih metara prirodnog plina. Treća bušotina pod nazivom Irena-2 podrazumijeva potencijalnu izgradnju nove platforme. O tome će biti odlučeno nakon realizacije cijelog programa u narednim godinama. Program razrade postojećih plinskih polja u Jadranu jedan od najvećih investicijskih projekata Ine. U njega će se potencijalno uložiti oko 1,5 milijardi kuna.
“Cilj Ine je preokrenuti trendove proizvodnje i produljiti životni vijek naših postojećih plinskih polja na Jadranu. Kampanja izrade novih bušotina i potencijalno novih platformi pruža nam priliku da hrvatskom tržištu i našim kupcima osiguramo nove količine plina. A u konačnici to može imati pozitivan utjecaj na cjelokupno gospodarstvo. Uspješnost ovih projekata svakako će imati i pozitivan utjecaj na sigurnost opskrbe. A to je vidljivo već po puštanju prve bušotine u proizvodnju”, rekao je Nikola Mišetić, operativni direktor Istraživanja i proizvodnje nafte i plina.
Prirodni plin se osim na moru traži i na kopnu
Osim ovog projekta INA od 2016. godine provodi i snažan istražni ciklus na kopnu što je do sada rezultiralo komercijalnim otkrićem plinskog ležišta pokraj mjesta Severovci s izmjerenom količinom plina od 53.000 kubika na dan i manjim nalazištem nafte kod mjesta Jankovac. Bušotine će u slijedećem razdoblju biti privedene proizvodnji, a istraživanja se nastavljaju. Također, INA “snažno ulaže i u razradne projekte, čiji je cilj povećanje proizvodnje nafte i plina na postojećim poljima”.
Tako je nedavno uspješno izbušena bušotina Jam-183 koja se nalazi na eksploatacijskom polju Jamarice pokraj Novske s očekivanom novom proizvodnjom od oko 40.000 kubika prirodnog plina na dan nakon što se privede proizvodnji. Također, pokrenute su i aktivnosti privođenja proizvodnji plinskog polja Zalata-Dravica koje se prostire i na području Mađarske. Sav prirodni plin dopremat će se na Objekte prerade Molve, odakle će dalje ići prema domaćim kupcima kroz hrvatski plinski sustav. Više doznajte na mrežnim stranicama na adresi ina.hr.