zrinjevac zagreb / siječanj 2021.

Istraživanje: Poslovanje je u 2020. za većinu poslodavaca bilo “zahtjevno”

Bez sumnje, u 2020. godini je poslovanje za većinu poslodavaca u Hrvatskoj (a i šire) bilo vrlo zahtjevno i iscrpljujuće. Mnogi su se mučili s padom poslovanja i zadržavanjem radnika, dok su drugi su bili prisiljeni staviti “ključ u bravu”.

Zanimljivo, kod dijela poslodavaca je došlo do naglog povećanja količine posla, zbog čega su njihovi zaposlenici morali više “potegnuti” i uložiti dodatni trud kako bi se prilagodili novim okolnostima.

MojPosao je preko servisa MojaPlaća istražio jesu li se, i u kojoj mjeri, tvrtke i financijski odužile svojim radnicima za uložene napore i rad tijekom pandemije koronavirusa.

Rezultati istraživanja otkrivaju kako je svaki peti radnik (19%) u proteklih deset mjeseci dobio novčanu naknadu za rad u izvanrednoj situaciji.
Bonus su najčešće dijelile tvrtke čije je poslovanje u sektoru trgovine (25% radnika je primilo bonus), transporta (23%) te zdravstva (23%), a posebno sklone nagrađivanju angažmana svojih zaposlenika bile su velike tvrtke s više od 100 zaposlenih (28%).

Novčani bonus u najvećoj mjeri su dobili zaposleni u privatnim tvrtkama i to stranih vlasnika

Njih čak 22% te radnici privatnih tvrtki u domaćem vlasništvu (19%). Ispitanici zaposleni u javnoj i lokalnoj samoupravi su znatno rjeđe dobivali novčane nagrade za svoj rad tijekom krize (11%).

Prosječni iznos bonusa za rad u izvanrednim okolnostima je iznosio 1200 kuna, s time da je on bio nešto viši u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu (1260 kuna) nego u kompanijama domaćih vlasnika (1062 kune).

Kod trećine je došlo do povećanja količine posla

Tijekom krize, polovica radnika (48%) nije iskusila promjenu količine posla. S druge strane, trećina ispitanika (34%) je potvrdila kako su tijekom pandemije radili više nego ranije, dok je kod petine zaposlenih (18%) došlo do smanjenja obujma posla.

Nešto više od polovice ispitanika (58%) navodi kako tvrtka u kojoj rade posluje jednako kao i prije pandemije, 16% ističe kako su tvrtkini poslovni rezultati sada bolji, dok 27% tvrdi kako je poslovanje njihove tvrtke doživjelo pad. Očekivano, financijski bonus je češće isplaćivan zaposlenicima kojima se povećala količina posla (25%) te onima čije tvrtke danas posluju bolje nego prije početka krize (30%).

O istraživanju

Istraživanje je provedeno na preko 5.400 zaposlenih ispitanika, od kojih su 53% žene, a 47% muškarci. Najviše ispitanika, njih 27% mlađe je od 25 godina; 25% ima između 26 i 30 godina, 18% ih je starije od 41 godinu, 17% je u dobi od 31 do 35 godina i 14% u dobi od 36 do 40 godina. Najviše ispitanika, 39% ima srednju stručnu spremu, a 37% visoku stručnu spremu.

Više informacija o istraživanju doznajte na mrežnim stranicama na adresi moj-posao.net.

Tagged