Naš proslavljeni pijanist Lovro Pogorelić možda ne nastupa tako često, ali njegov nastup zato se zauvijek pamti. Tu formulu zadržao je i na Samoborskoj glazbenoj jeseni u izvedbi Transcendentalnih etida S. 139 Franza Liszta. Tehnički zahtjevne etide Pogorelić je iznio s lakoćom, u njihovoj punini i umjetničkoj interpretaciji kroz različite ugođaje etida, tehnički nadmoćno, što se u njegovom dugogodišnjem opusu već podrazumijeva.
Nagrađen je dugotrajnim pljeskom i ovacijama publike u samoborskoj župnoj crkvi, koja je s nestrpljenjem iščekivala ovaj koncert i u potpunosti uživala u njemu. A na 45. Samoborskoj glazbenoj jeseni slijede dva dana natjecanja mladih glazbenih umjetnika za nagradu Ferdo Livadić.
Prve večeri u nedjelju, 27. rujna 2020. godine, predstavit će se Ivan Petrović Poljak (klavir), Matej Mijalić (violina) i Veronika Ćiković (harfa), a druge večeri u ponedjeljak, 28. rujna, Mia Pečnik (klavir), Lucija Stilinović (flauta) i Martina Jembrišak (harmonika). U Galeriji Prica u obje večeri prvi recital počinje u 17, drugi u 18, a treći u 19 sati.
Ovih šestero mladih umjetnika borit će se za nagradu Ferdo Livadić i Nagradu grada Samobora i HDS-a za najbolju izvedbu skladbe hrvatskog autora te vrijedne novčane nagrade i nastupe na glazbenim festivalima diljem Hrvatske. Slavodobitnike ćemo saznati 29. rujna, kada će nastupiti i prošlogodišnji pobjednici Trio Eusebius, koji će praizvesti skladbu Silvija Foretića pisanu za festival.
Ulaznice za koncerte Samoborske glazbene jeseni mogu se kupiti preko sustava ulaznice.hr i na blagajni samoborskog kina. Preporuka je svima koji planiraju doći da ulaznica nabave ranije. Sve informacije o ulaznicama i programu festivala dostupne su Facebook stranici festivala.
Lovro Pogorelić – biografija
Lovro Pogorelić je hrvatski pijanist međunarodnoga ugleda i izvanredni profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Mlađi je brat glasovitog hrvatskog pijanista Ive Pogorelića. Rođen je u Beogradu 1970. godine, a prvu glazbenu poduku dobio je od oca Ivana, također pijanista. Kao dvanaestogodišnjek počeo je raditi s ruskim pijanističkim pedagogom Konstantinom Boginom i već sljedeće godine održao prvi recital. Redovito koncertira od 1987. godine, nastupajući po Hrvatskoj kao solist i uz sve domaće orkestre.
Diplomirao je glasovir 1992. na Glazbenoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Zvjezdane Bašić. U Parizu se od 1993. godine usavršava pod pokroviteljstvom Francuske nacionalne kreditne zaklade, gdje je, uz brojne koncerte, snimio i CD s glazbom Modesta Petroviča Musorgskog.
Posebno se izdvoja Pogorelićev niz recitala u Japanu (Osaka, Nagoya, Tokio), dvije kineske turneje (Peking, Xiamen…) i turneja s Mađarskom filharmonijom. Nastupao je i u Francuskoj, Kanadi, Sjedinjenim Državama, Južnoj Americi, Rusiji i diljem Europe. Hvaljene albume objavio je za francuske diskografsku kuću Intrada i Lyrinx te njemački Denon. Dobitnik je Nagrade Milka Trnina. Utemeljitelj je i umjetnički voditelj umjetničkog festivala na otoku Pagu PagArtFestivala.