U prostoru Galerija Prsten i PM Doma hrvatskih likovnih umjetnika, a koje se nalaze u Meštrovićevom paviljonu, Fedor Vučemilović otvara samostalnu izložbu “Otvoreni fotografski koncepti” u srijedu, 9. rujna 2020. godine, u 19 sati. A ova izložba s više od sto fotografija pruža retrospektivni uvid u njegovo eskperimentalno stvaralaštvo na granicama konceptualne i medijske umjetnosti. Ukratko, Fedor Vučemilović nas suočava s novim modalitetima vidljivog, prikazivog i nevidljivog. I dodajmo, pridržavajući se svih mjera preporuka Nacionalnog stožera civilne zaštite, otvorenje izložbe bit će na otvorenom, ispred glavnog ulaza u Dom HDLU.
Fedor Vučemilović rođen je u Splitu u obitelji fotografa. Završio je Školu za primijenjenu umjetnost, Odsjek fotografije. Potom je diplomirao na Akademiji za kazalište, film i televiziju u Zagrebu na Odsjeku filmskog i televizijskog snimanja. Aktivno je sudjelovao u stvaranju Poletove škole fotografije i bio urednik fotografije Studentskog lista. Radio je na svim područjima fotografskog rada. A to je foto novinarstvo, fotografska propaganda, dokumentarna fotografija, modna fotografija i snimanje umjetničkih djela. Ali i projekata, npr. produkcije konceptualnog umjetnika Brace Dimitrijevića, Grupe šestorice autora, časopisa Maj 75…
- PROČITAJTE VIŠE: Autobusne linije ZET-a od broja 101 do broja 199 | Popis linija i trasa kojima prometuju
Njegova istraživanja vezana su uz snimateljski rad na filmu i videu. Bio je direktor fotografije i snimatelj videospotova, kao i niza filmova. Može se reći da je kao fotograf i direktor fotografije te kao snimatelj sudjelovao u izgradnji vizualnog identiteta alternativne kulture u Zagrebu sedamdesetih i osamdesetih godina dvadesetog stoljeća. Kao fotograf, konceptualni i postkonceptualni umjetnik pojavio se nakon dominacije tzv. “umjetničke fotografije”. A što znači medijskih, vizualnih, plastičnih i likovnih eksperimenata modernističkih i neoavangardnih fotografa.
Fedor Vučemilović je razvio “hladan fotografski diskurs”
U odnosu na fotografiju kao “tehničku sliku” izuzetnih i imanentnih vizualnih, plastičkih i likovnih odlika, razvio je hladan fotografski diskurs koji je naglasio dokumentarne, a zatim i konceptualne aspekte fotografskog rada. Od analize do produkcije “nove” ili “kulturološki alternativne” stvarnosti. Njegova fotografija uvijek prikazuje više od onoga što se vidi. Njom se komunicira umjetnički i kulturni događaj iako prikazuje statičku situaciju ili isječak iz događaja koji se razvija u urbanom prostoru. Na primjer, na otvorenju izložbe, u mikro ili makro kulturnoj situaciji.
Posebno polje istraživačkog i interventnog umjetničkog rada Fedora Vučemilovića polje je konceptualne i postkonceptualne fotografije. Kao jedan od umjetnika iz Grupe šestorice autora bio je aktivan na hrvatskim i jugoslavenskim umjetničkim scenama “nove umjetničke prakse” od 1975. godine. Naglašava i fokusira važnost medijskog (fotografija, tiskani mediji, film, video, TV) i postmedijskog (akcije, instalacije) istraživanja i eksperimenta u suvremenoj vizualnoj umjetnosti… Više o Fedoru Vučemiloviću možete doznati na mrežnim stranicama ULUPUH-a.