Zvjezdarnica Zagreb i Fakultet elektronike i računarstva surađuju u izradi primijenjene programske potpore za vizualizaciju i analizu podataka o kozmičkom zračenju prikupljenih detektorom SEVAN CRO. A ova suradnja primarno obuhvaća primjenu metoda strojnog učenja i statističkog zaključivanja u astrofizici. U konačnici, ona će omogućiti izlučivanje i detekciju skupa specifičnih značajki u vremenskim nizovima. Dodajmo da te dobivene značajke mogu temeljem fizikalnih mehanizama promjena intenziteta i modulacija toka galaktičkog kozmičkog zračenja ukazivati na utjecaj Sunca i Sunčeve aktivnosti na Zemlju, geomagnetsko polje i heliosferska stanja.
Namjera je da dogovorena suradnja, kroz multidisciplinarno istraživanje, dovede do novih spoznaja na područjima heliofizike i kozmičkog zračenja. Ali i iz područja visokoenergetske fizike Zemljine atmosfere. Osim toga, planira se razvoj računalnog podsustava za interaktivan pristup podacima o kozmičkom zračenju. Također, u planu je i dijeljenje podataka s udaljenim računalnim sustavima.
Također, u planu je razvoj novih te prilagodba postojećih paradigmi učenja korištenjem informacijsko-komunikacijskih tehnologija u svrhu pospješivanja obrazovnih programa u STEM području i programa popularizacije znanosti koji se odvijaju u okviru Zvjezdarnice. I dodajmo, voditelj FER-ovog tima je doc. dr. sc. Marko Horvat sa Zavoda za primijenjeno računarstvo.
FER i Zvjezdarnica su detektor kozmičkog zračenja postavili u Zagrebu
Detektor SEVAN CRO konstruiran je i postavljen u suradnji Zvjezdarnice Zagreb s Odjelom za kozmičko zračenje Alikhanianova instituta za fiziku iz Republike Armenije. A sam se detektor nalazi u prostorijama Zvjezdarnice u Opatičkoj 22/III na Gornjem gradu. I od tamo kontinuirano bilježi sekundarno kozmičko zračenje.
Također, detektor je potpuno samostalna jedinica s mogućnošću slanja prikupljenih podataka putem interneta. A detektor SEVAN CRO je dio međunarodne mreže Space Environmental Viewing and Analysis Network (SEVAN). Ona je pokrenute u okviru programa International Space Weather Initiative (ISWI) i United Nations Basic Space Science (UNBSS) Observatory Development Program. Više o ovom projektu doznajte na mrežnim stranicama Zvjezdarnice.