Rotoskopija je animacijska i filmska tehnika koja se koristi više od stotinu godina, a i dalje pronalazi mjesto u modernoj produkciji. U svojoj suštini, rotoskopija je proces u kojem se animacija izrađuje tako da se kadar po kadar “precrtava” ili digitalno obrađuje stvarna snimka, često kako bi se stvorio jedinstveni vizualni stil, posebni efekt ili potpuno animirana scena.
Tehniku je razvio animator Max Fleischer davne 1915. godine kako bi postigao realističnije pokrete u animaciji. On je koristio uređaj koji je nazvao rotoscope, a to je bio projektor koji je projicirao snimljene kadrove na staklenu površinu, preko koje su animatori crtali likove. Dodajmo, na taj način su nastale neke od najpoznatijih ranih animacija, poput crtića Mornar Popaj ili Betty Boop.
- PROČITAJTE VIŠE: Dežurne benzinske pumpe u gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji
S razvojem tehnologije, rotoskopija se iz analogne prebacila u digitalnu domenu. Danas se koristi u postprodukciji filmova, TV serija, reklama i glazbenih videospotova, najčešće za izoliranje objekata ili osoba od pozadine, kreiranje maski za specijalne efekte, ili stvaranje stiliziranih animacija koje izgledaju “živo”, ali imaju crtićasti štih.
U glazbenim spotovima rotoskopija se koristi za naglašavanje pokreta
Ali i stvaranje apstraktnih efekata ili potpuno animiranih svjetova koji prate ritam glazbe. Tako spotovi, poput Take on Me iz 1985. godine, a koji je proslavio norveški pop bend A-ha, postali su legendarni upravo zbog primjene ove tehnike. U novije vrijeme, rotoskopija se koristi i u TikTok i Instagram videima kako bi se postigli jedinstveni i vizualno upečatljivi efekti, često kombinirajući stvarne snimke s crtanim ili stiliziranim elementima.
Dodajmo, jedan od najpoznatijih primjera moderne rotoskopije u filmu je animirani film A Scanner Darkly redatelja Richarda Linklatera iz 2006. godine. Naime, taj film je u potpunosti snimljen s glumcima, a zatim je svaki kadar ručno animiran koristeći digitalnu rotoskopiju. I time je postignut psihodelični i distopijski izgled koji odgovara temi filma.
A osim što je kreativna rotoskopija je i vrlo zahtjevna tehnika
Naime, potrebno je strpljenje, preciznost i dobar osjećaj za pokret. Tako se u digitalnoj produkciji danas koristi softver poput Adobe After Effects, Nuke, Fusion ili Silhouette. A ovi programi omogućuju “maskiranje” objekata i kadriranje pokreta, ali i dalje zahtijevaju ručnu intervenciju, posebno kod složenih scena.
Rotoskopija je savršen primjer kako se stare tehnike mogu prilagoditi modernim medijima. Ona spaja klasičnu umjetnost animacije s tehničkim mogućnostima digitalnog doba, stvarajući prostor u kojem kreativnost nema granica. Bilo da se koristi za film, videospot, reklamu ili društvene mreže, rotoskopija ostaje alat koji omogućuje vizualno eksperimentiranje. Ali i pričanje priča na originalan način. Sve što vas dodatno zanima o ovoj animacijskoj tehnici možete doznati na Wikipediji.