alan ford | max bunker | 2025.

Alan Ford | Legendarni strip koji je ujedno i priručnik za preživljavanje u svijetu apsurda

Alan Ford je kultni strip nastao u Italiji krajem 1960-ih, koji je ne samo osvojio srca čitatelja diljem Europe, nego je i posebno duboko zaživio na prostorima bivše Jugoslavije. Stvoren 1969. godine od strane autora Luciana Secchija (Max Bunker) kao scenarista i Roberta Raviole (Magnus) kao crtača, Alan Ford je izrastao u jedan od najoriginalnijih stripova svog doba. I donio izvrsnu mješavinu akcije, satire i apsurda.

Glavni junak, Alan Ford, mladi je i naivan dizajner koji spletom okolnosti postaje član tajne skupine agenata poznate kao Grupa TNT. Iako mu se život dramatično mijenja, Alan ostaje skroman, nesnalažljiv i često zbunjen čovjek koji pokušava zadržati moralna načela u svijetu punom pohlepe, laži i korupcije. A Grupu TNT čine osebujni likovi, svaki sa svojim manama i karakteristikama koje ih čine nezaboravnima.

Tu je legendarni Broj Jedan, stari, pohlepni i beskrupulozni vođa grupe koji ne preže ni pred čim kako bi uštedio koji dolar. Bob Rock, niskog rasta, naglog temperamenta i velikog nosa, čest je izvor komičnih situacija. Sir Oliver, vječni džentlmen i varalica, opsjednut je krađom i profinjenošću. Zajedno s nizom drugih likova, čine mozaik društvene kritike koja se skriva iza svakog broja ovog stripa.

Ono što “Alan Ford” izdvaja od ostalih stripova jest njegov specifičan humor

I to crni humor, sarkastičan i često apsurdan. Kroz karikaturalne likove i situacije, autori seciraju društvene mane, političku hipokriziju, kapitalističku pohlepu i birokratsku glupost. Premda je izvorno smješten u New York, svijet Alana Forda je nadrealan i univerzalan, često podsjećajući više na europsku stvarnost nego američku. A posebno je zanimljiv fenomen popularnosti ovog stripa u bivšoj Jugoslaviji, gdje je postao kultni klasik.

Za to je zaslužan i Nenad Brixy, prevoditelj koji je originalni tekst obogatio lokalnim izrazima, duhovitim dosjetkama i frazama koje su postale dijelom svakodnevnog govora – npr. “Tko spava, nije budan.” ili “Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi.“… A njegova adaptacija nije bila puko prevođenje. To je bila prava lokalizacija koja je udahnula novi život stripu i učinila ga bezvremenskim.

Iako je Robert Raviola znan i kao Magnus napustio rad na stripu nakon 75. broja, serijal je nastavio izlaziti. Dodajmo i da je Max Bunker ostao glavni autor sve do prestanka serijala 2014. godine. Ukupno je objavljeno više od 500 brojeva, a brojna reizdanja i danas se tiskaju. Što govori o dugovječnosti i popularnosti ovog naslova. Ukratko, Alan Ford nije samo strip. On je ogledalo društva, majstorski upakirano u satiru, humor i crteže koji i danas djeluju svježe i relevantno. U vremenu kad svijet postaje sve apsurdniji, Alan Ford nas podsjeća da je smijeh često najbolja obrana od stvarnosti. Sve što vas dodatno zanima vezano za ovaj legendarni strip, potražite to na Wikipediji.


Kultni Alan Ford citati:

  1. “Bolje živjeti 100 godina kao bogataš nego 7 dana u bijedi!”
  2. “Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!”
  3. “Tko spava, nije budan.”
  4. “Tko hoda, ide. Tko stoji, ne ide.”
  5. “Rad je stvorio čovjeka, a nerad ga je usavršio.”
  6. “Kad imaš novaca, ne moraš imati pameti.”
  7. “Za prijatelje sve, za neprijatelje – zakon!”
  8. “Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu.”
  9. “Tko rano poludi, cijeli dan mu je lijep.”
  10. “Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti.”
  11. “Ništa nije tako loše da ne može biti gore.”
  12. “Tko štedi, ima. Tko ima – nije siromašan.”
  13. “Bolje ispasti budala nego iz vlaka.”
  14. “I bogati plaču. Samo rjeđe.”
  15. “Nije važno sudjelovati, važno je pobijediti. A ako se ne pobijedi, onda je ipak važno sudjelovati.”
Tagged